بدون شک یکی از مهم‌ترین بخش‌های زیبایی‌ بخش صورت، مربوط به مو است برای همین محافظت و حفظ سلامتی آن اهمیت دارد. بیشتر مردم دوست دارند صورت زیباتری داشته باشند و یکی از راه‌های رسیدن به این زیبایی، استفاده از رنگ مو است که گاهی اوقات منجر به کشسانی مو می‌شود.

ما در این مقاله می‌خواهیم درباره راه های درمان کشسانی مو صحبت کنیم، راه‌های درمان کشسانی مو را مطرح کرده و دانش شما را در این زمینه ارتقا دهیم؛ پس همراه ما باشید.

 1. کشسانی مو چیست؟ علت کش آمدن مو چیست؟
 2. علت کشسانی مو
 3. تست کشسانی مو
 4. چرا برای بعضی از افراد، کش آمدن مو رخ می‌دهد؟
 5. درمان کش آمدن مو
 6. درمان خانگی کشسانی مو
 7. نتیجه گیری

کشسانی مو چیست؟ علت کش آمدن مو چیست؟

مو دارای یک ساختار سازمان یافته بوده و از سه قسمت تشکیل شده است که به ترتیب به لایه‌های کوتیکول، کورتکس و مدولا می‌رسیم.

کوتیکول

کوتیکول شامل هشت تا ده لایه شفاف می‌شود که نقش محافظتی داشته و از کرتکس زیر آن مراقبت می‌کند. سلول‌های تشکیل‌دهنده کوتیکول توسط پیوندهای دی سولفیدی در جای خود ثابت شده‌اند. سلامت کوتیکول برای داشتن موهای انعطاف‌پذیر، براقیت، درخشندگی و هیدراسیون آن مهم است.

کوتیکول با پوسته‌های سختی که دارد، کار محافظت از بقیه ساقه مو را انجام می‌دهد. همچنین با توجه به میزان آسیبی که به آن‌ها وارد شود، قابلیت جابه‌جایی داشته و مقدار آسیب را نشان می‌دهند.

کرتکس

کرتکس بخش بزرگ مو است که حدود 75 درصد وزن آن را تشکیل می‌دهد. کرتکس در مرکز الیاف مو قرار داشته و از جنس دوک‌های کراتینی محکم است که با پیوندهای دی سولفید در جای خود ثابت شده‌اند. استحکام مو به دلیل کرتکس آن است و محلی را برای گرانول‌های ملانین تامین می‌کنند که مسئول رنگ موی شما هستند.

مواد شیمیایی که در محصولات صاف‌کننده، فرکننده، دکلره و… وجود دارند، هنگام استفاده به موهای شما وارد شده و پیوندهای استحکام‌ بخش دی سولفید را ضعیف و سست می‌کنند، که نتیجه آن، افزایش احتمال آسیب‌پذیری مو است.

اگرچه کوتیکول از کرتکس محافظت می‌کند اما این به معنای آسیب‌ ناپذیری آن نیست. همچنین با آسیب کرتکس، احتمال شکستگی مو، کاهش رنگ و درخشندگی آن، شکافتن انتهای مو افزایش می‌یابد.

مدولا

مرکزی‌ترین لایه مو که عملکرد دقیق آن مشخص نیست.

درمان کشسانی مو
دلیل کشسانی مو

یکی از مهم‌ترین خدمات مرکز صافی و احیا مو رزالیندا، درمان ساقه مو آسیب دیده به دلایل مختلفی مانند دکلره کردن است. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت با شماره تلفن 09127603309 تماس بگیرید.

علت کشسانی مو

برای رنگ کردن موهای سر و تغییر رنگ آن به شکل دلخواه نیازمند استفاده از دکلره برای رنگ‌زدایی ابتدایی و آماده کردن مو برای استفاده از رنگ جدید خواهید بود؛ این مواد برای اثرگذاری مطلوب معمولا باید مدت زیادی روی مو باقی بمانند که نتیجه آن، آسیب رساندن به بافت مو و کوتیکول‌های آن است.

هنگامی‌که این تخریب صورت می‌گیرد، معمولا در شکل ظاهری مو نیز به چشم می‌خورد و موها مثل کِش کشیده شده و در پایان پاره می‌شوند. بنابراین می‌توان گفت علت کشسانی مو، آسیب به بافت‌های آن است که به شکل یک مو کشیده شده به چشم می‌آید.

تست کشسانی مو

شدت کشسانی مو در همه افراد یکسان نیست و به سطح آسیب بستگی دارد یعنی هر اندازه که آسیب بیشتر باشد، میزان کشسانی بیشتر خواهد بود. شدت آن را می‌توان از امیدوارکننده تا خیلی وخیم طبقه‌بندی کرد. برای بررسی میزان کشسانی می‌توانید از تست کشسانی مو زیر استفاده کنید تا از میزان وخامت اوضاع مطلع شوید.

اگر میزان کشسانی موهای شما کم بوده و فقط در حالت خیسی رخ می‌دهد، جای نگرانی وجود ندارد اما اگر کشسانی مو در حالت خیسی و خشکی وجود دارد و یک تا سه برابر طول مو کش می‌آید، یعنی سلامت موهای شما در حالت وخیمی قرار داشته و باید سریع برای درمان آن اقدام کنید. برای درمان می‌توانید از اولاپلکس که در ادامه شرح داده شده، استفاده کنید.

چرا برای بعضی از افراد، کش آمدن مو رخ می‌دهد؟

همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، کشسانی مو بعد از دکلره رخ می‌دهد زیرا مواد موجود در دکلره، فقط سبب از بین رفتن رنگ مو نمی‌شود بلکه ناخواسته به بافت آن نیز آسیب می‌زنند و سبب کشسانی مو می‌شوند اما این تنها دلیل بروز کش آمدن مو نیست.
 
استفاده از کِش‌مو نامناسب و بستن بسیار زیاد موها با کش پلاستیکی نیز سبب آسیب رساندن به موها شده و از رسیدن هوای تازه و اکسیژن به موها جلوگیری می‌کند که نتیجه آن، کشیدگی مو و مردن سلول‌های آن است.
البته مزایا و معایب این روش رنگ کردن مو به همین جا ختم نمی‌شود، به همین جهت ما در مقاله عوارض دکلره مو به طور کامل به توضیح این موضوع پرداخته ایم.
تست کشسانی مو
دلیل کش آمدن مو

درمان کش آمدن مو

اگر به دلیل استفاده از دکلره برای رنگ کردن مو، استفاده نامناسب از کش مو یا مراقبت اشتباه موهای شما دچار کشسانی شدند، نگران نباشید زیرا راه‌حل‌هایی برای درمان کش آمدن مو وجود دارند که در ادامه آن‌ها را شرح می‌دهیم.

روش اولاپلکس درمانی برای درمان کش آمدن مو

بهترین درمان برای رفع کش آمدن مو، استفاده از اولاپلکس است. اولاپلکس، یک روش درمانی کاملا بی‌خطر و آسان است که طی یک فرایند، به بازسازی و اصلاح پیوندهای شکسته شده مو کمک می‌کند که نتیجه آن، ایجاد موی نرم و قوی‌تر نسبت به گذشته است.

تمامی خدمات رنگ مو و دکلره کردن مو در سالن زیبایی رزالیندا به صورت تخصصی و با آنلایز دقیق ساختار و سلامت مو انجام می‌شود که همین امر باعث ایجاد کمترین آسیب به موها می‌شود و سلامت موها به طور کامل حفظ می‌شود. 

شما می‌توانید برای رزرو وقت رنگ مو هوشمند رزالیندا به شماره تلفن 09127603309 تماس بگیرید.

آشنایی با انواع اولاپکس

سه نوع اولاپلکس وجود دارد که دسته‌بندی آن با توجه به میزان مواد فعال موجود در محصول انجام شده است.
 
 • اولاپکس نوع اول: از صد در صد ماده فعال تشکیل شده که فرم متمرکز و فشرده دارد.
 • اولاپکس نوع دو: ترکیبات فعال آن در حدود پانزده درصد بوده و فرم خامه‌ای دارد.
 • اولاپکس نوع سه: ترکیبات فعال در آن ده درصد بوده و یک محصول نگه‌دارنده به حساب می‌آید.

روش استفاده از اولاپلکس

بطری نوع اول را به آرامی تکان دهید. با نسبت یک به سه آن را با آب مخلوط کنید، پیشنهاد می‌شود که واحد اندازه‌گیری شما یک انس باشد. حال آن را از ریشه به انتهای مو بزنید؛ بهتر است که موهای شما قبل از استفاده کمی خیس و نم‌دار باشد. آن را کمی ماساژ داده و به مدت ده دقیقه صبر کنید. اکنون نوبت به شستشو مو است، می‌توانید از یک شامپوی نرم موها را بشویید زیرا سبب کاهش حالت کشسانی مو می‌شود.

اکنون مقدار زیادی از محتوای بطری نوع دوم را با استفاده از شانه روی موهای خود ماساژ دهید، این کار به پخش مساوی مواد روی مو کمک می‌کند. باید ده دقیقه منتظر بمانید و سپس فرایند آبکشی را آغاز کنید و درنهایت از نرم‌کننده استفاده کنید. این کار نتیجه فوق‌العاده‌ای به همراه دارد.

البته استفاده از اولاپلکس برای درمان کشسانی مو به همین جا ختم نمی‌شود، شما می‌توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله اولاپلکس چیست مراجعه کنید.

تاثیر تغذیه برای درمان کشسانی مو

اولین گام برای داشتن موهای سالم، داشتن تغذیه مناسب است. تغذیه مناسب و اصولی در درمان کش آمدن مو تاثیر فوق‌العاده‌ای دارد و روشی کاملا طبیعی و سالم است؛ اما استفاده از چه غذاهایی توصیه می‌شود؟

تغذیه ماهی، اسفناج، میگو، فلفل دلمه، هویج، گردو و کدو حلوایی در درمان موهای آسیب‌دیده تاثیر بی‌نظیری دارند و می‌توانند در جایگاه اول خوراکی‌هایی قرار بگیرند که در این زمینه مفیدند.

کش آمدن مو
موی کشسان چیست

استفاده نکردن از شامپوهای سخت؛ یکی از راه های جلوگیری از کشسانی مو

بخشی از فرایند درمان رعایت کردن است زیرا با آسیب دیدن موهای شما، حساسیت آن نسبت به استفاده از شامپو بیشتر می‌شود زیرا می‌توانند خشکی موهای شما را بیشتر کنند. شما نباید از شامپوهای سخت استفاده کنید؛ یعنی شامپوهایی که در آن‌ها مواد شوینده خشن مثل سدیم لوث سولفات و سدیم لوریل سولفات باشد.

اگر پوست سر شما چرب است، استفاده نکردن از شامپو سبب افزایش میزان چربی سطح سر شده، پوست و موها را نرم می‌کند؛ به همین دلیل، توصیه می‌شود که از نرم‌کننده‌های تمیزکننده مثل تمیزکننده نارگیل استفاده نمایید زیرا مو را تمیز کرده و موجب خشکی آن نمی‌کنند؛ از طرفی، رطوبت اضافی را به موهای تازه دکلره شده می‌افزایند.

با اتو مو و سشوار تا زمان بهبود موهای‌تان خداحافظی کنید!

یکی دیگر از راه‌های جلوگیری از کشسانی مو که باید رعایت کنید، استفاده نکردن از اتو مو و سشوار است زیرا موهای شما آسیب‌دیده‌اند و در مقابل حرارت ناشی از این ابزارها، آسیب‌پذیرند. پس اگر می‌خواهید حالت کشسانی مو شما برطرف شود و موهای‌تان آسیب بیشتری نبینند، استفاده از این وسایل را به صورت موقت کنار بگذارید.

از ماساژ و آبرسانی پوست سر استفاده کنید.

فولیکول‌هایی که داخل پوست سر قرار دارند، رشد می‌کنند و مو را به وجود می‌آورند؛ بنابراین به غذا و مواد معدنی نیازمند هستند. شما با ماساژ دادن پوست سر سبب تسهیل جریان خون به آن ناحیه می‌شوید و جریان خون با خود مواد غذایی و معدنی را برای سلول‌ها می‌آورد که نتیجه آن، رشد و استحکام بیشتر آن‌هاست. پس اگر می‌خواهید از ریزش موهای خود جلوگیری کنید، برای درمان ریزش مو ماساژ دادن پوست سر را فراموش نکنید.

استفاده از نرم‌کننده عمیق

نرم‌کننده‌ها در دو نوع عمیق و معمولی وجود دارند. نرم‌کننده‌های عمیق از موادی تشکیل شده‌اند که وزن مولکولی کمی دارند بنابراین می‌توانند از موانع عبور کرده و به لایه‌های عمیق‌تر تار مو برسند. استفاده از نرم‌کننده عمیق برای رفع آسیب‌های ناشی از دکلره مو و درمان کشسانی مو مفید هستند. 

روش روغن درمانی برای درمان کشسانی مو

یکی از بهترین روش‌ها برای درمان کش آمدن مو و رفع آسیب‌های آن، استفاده از روغن است. شما می‌توانید از روغن‌های نارگیل، زیتون، کرچک و بادام تلخ برای ترمیم موهای خود استفاده کنید. این روغن‌ها به تنهایی یا همراه با یک‌دیگر می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند.
رفع کشسانی مو
رفع کشسانی مو

درمان خانگی کشسانی مو

برای درمان کش آمدن مو، روش‌های خانگی نیز وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. ما سه روش را در ادامه شرح داده‌ایم:
 
 • روش اول: اگر یک چهارم فنجان عسل را با ده قاشق سرکه سیب ترکیب کنید، مخلوطی به دست می‌آید که می‌توانید آن را قبل از رفتن به حمام مانند شامپو روی موهای خود بریزید و ماساژ دهید. بعد از بیست دقیقه، موها را با آب گرم شستشو دهید.
 • روش دوم: با توجه به ارزش غذایی بالای موز، سرشار از مواد معدنی فراوانی است که برای موها مفید هستند؛ بنابراین برای تهیه یک درمان خانگی جهت رفع کشسانی مو می‌توان از این ترکیب استفاده کرد. یک عدد موز را کامل له کنید و یک چهارم لیوان ماست را همراه با یک قاشق روغن زیتون و عسل به آن اضافه کنید، ترکیب را مخلوط کرده و روی موهای خود به مدت نیم ساعت قرار دهید. در پایان آن را با آب ولرم و شامپو شستشو دهید. می‌توانید هفته‌ای یک بار از این روش استفاده کنید.
 • روش سوم: این روش از ترکیب نصف لیوان عسل همراه با یک چهارم فنجان زیتون به دست می‌آید؛ البته برای ترکیب کردن مناسب آن، بهتر است مخلوط را به روش غیر مستقیم حرارت دهید. بعد آن را به موهای خود بزنید، نیم ساعت صبر کنید سپس آن را با آب ولرم و شامپو شستشو دهید.

زمانی که مواد رنگ مو و دکلره مدت زیادی بر روی موها باقی بماند،  تعادل پروتئین و رطوبت موهای شما از بین می رود و به بافت مو آسیب می رسد. در این حالت کوتیکول مو تخریب می‌شود. این آسیب دیدگی بافت مو در ظاهر، خود را به صورت کش آمدن تار مو نشان می‌دهد و موها مثل کِش کشیده می شود و در نهایت پاره می‌شود

پیشنهاد می کنیم قرص امگا 3 را برای چند روز مصرف کنید ولی تجویز دارو باید زیر نظر پزشک پوست و مو باشد

بله، آلوئه وارا خاصیت مرطوب کنندگی و ضد التهابی داشته و در بعضی از موارد می‌تواند باعث تقویت موهای شما و بهبود وضعیت کشسانی موهایتان شود.

کش آمدن مو یکی از رایج ترین مشکلات خانم ها، مخصوصا بعد از انجام کارهایی مانند دکلره کردن مو است. راه های مختلفی برای درمان کشسانی مو مطرح شده است، اما بهترین راه برای رفع این مشکل، انجام تراپی های مختلف مانند اولاپلکس تراپی در مرکز احیا مو می‌باشد.

مرکز صافی و احیا مو رزالیندا در غرب تهران یکی از بهترین مراکز برای درمان کشسانی مو به صورت تخصصی بوده و کمک بسیاری به شما برای بازگرداندن سلامت موهای شما می‌کند.

نتیجه گیری

همه زیبایی را دوست دارند و ممکن است در طول فرایند تغییر رنگ مو برای داشتن چهره‌ای زیباتر یا به صورت ناخواسته، به دلیل استفاده نامناسب از کش مو، مواد شوینده بسیار قوی و…، موهای شما آسیب ببینند. 

رزالیندا بهترین مرکز کراتینه مو در غرب تهران است. رزالیندا بهترین درمان برای موی آسیب دیده را تشخیص داده و با شروع تراپی موهای شما احیا می شوند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *