تاثیر دکلره بر روی مو و بهترین روش رفع عوارض دکلره مو

بدون شک هر خانم زیبا و جذاب برای داشتن موهایی زیبا و ایجاد تغییر در خود چند باری از دکلره برای تغییر رنگ موهای خود استفاده کرده است؛ اما در صورتی که این روش رنگ مو به صورت درست و اصولی انجام نشود می‌‌تواند باعث ایجاد مشکلات مختلفی در مو شود. در این مقاله سعی کردیم تا عوارض این روش را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم.

موضوعاتی که در این مقاله بررسی می‌شود:

دکلره مو چیست؟

دکلره روشی است که رنگدانه‌های مو در طی آن رنگ طبیعی خود را از دست می‌دهند. به همین علت می‌توان هر رنگی را روی آن اجرا کرد. به عبارتی دکلره کردن مو سبب از بین رفتن رنگ تارهای آن شده و به این ترتیب  شما می‌توانید رنگ‌های روشن و یا فانتزی را روی موهای خود اجرا نمایید. در ادامه مطالب به بررسی تاثیر دکلره بر روی مو خواهیم پرداخت.

انواع دکلره

پودر آبی

یکی از قوی ترین بی‌رنگ کننده‌های مو پودر دکلره آبی به شمار می‌رود.  مقادیر زیادی از آمونیاک در ترکیبات این نوع پودر وجود دارد. با استفاده از پودر دکلره آبی می‌شود تمام موها را به شکلی کاملا یکنواخت سفید نمود. برای این کار باید پودر را با مقداری اکسیدان ترکیب نمود تا ترکیب شیمیایی بدست آمده روی موها تاثیر لازم را بگذارد.

پودر دکلره بدون آمونیاک

پودر دکلره بنفش

با توجه به تاثیر دکلره بر روی مو و احتمال آسیب و سوختگی آن بهتر است از پودر دکلره بدون آمونیاک استفاده کرد. این پودرها بی‌خطر بوده و برای محافظت از موها مناسب می‌باشند. پودرهای بنفش در بازار به صورت گیاهی عرضه می‌‌شوند. در بی‌رنگ کردن موهای تیره و نیز ضخیم بسیار موثر بوده و بدون آسیب رساندن به موها مانع از نارنجی شدن آن ها می‌گردند. البته بیشتر برای بی‌رنگ نمودن موهای بدن و صورت از آن ها استفاده می‌شود.

انواع دکلره

پودر دکلره سفید

پودر دکلره سفید نسبت به آبی آمونیاک کمتری دارد، بنابراین آسیب پذیری آن نیز کمتر خواهد بود. اگر نگران سوختن موهای خود در زمان دکلره کردن هستید و یا تارهای موی نازک و ضعیفی دارید، این نوع پودر برای شما مناسب می‌باشد.

پودر دکلره خاکستری

این نوع پودر دکلره نیز از انواع بدون آسیب بوده که از کربن تشکیل شده است. فاقد هر نوع ماده آلی و شیمیایی می‌باشد. نسبت به انواع دیگر سرعت بیشتری در از بین بردن پیگمنت‌های مو دارد. همچنین مانع از سوزش پوست سر می‌شود.

سالن زیبایی رزالیندا با استفاده زا بهترین مواد دکلره و استفاده از تکنیک های منحصر تخصصی رنگ و دکلره مو به شما کمک می‌کند تا موهایی زیبا و سالم داشته باشید. شما می‌توانید برای رزرو نوبت مشاوره رنگ و دکلره مو با شماره تلفن 09127603309 تماس بگیرید.

تاثیر دکلره بر روی مو چیست؟

 تاثیر دکلره بر روی مو تا حدود زیادی به نوع پودر دکلره، جنس موها و نحوه استفاده از این مواد بستگی دارد. دکلره مو گاهی اوقات می‌‌تواند عوارض زیادی برای موها به دنبال داشته باشد، به خصوص در افرادی که دارای پوست‌های حساسی هستند. بی‌رنگ کردن موها با دکلره سبب آسیب به پوست سر و سوختگی موها و در نهایت ریزش آن ها می‌‌شود.

 در افرادی که به صورت مکرر از رنگ مو استفاده می‌کنند نیز این مواد سبب شکنندگی و خشکی خواهند شد. استفاده از اکسیدان ۱۲ درصد نیز با وجودی که سبب تسریع در روند کار می‌شود، آسیب به موها را به دنبال خواهد داشت.

عوارض دکلره کردن مو

همانطور که گفتیم تاثیر دکلره بر روی مو در افراد مختلف یکسان نبوده و به عوامل زیادی وابسته می‌‌باشد.

خشک شدن موها

دکلره کردن مو سبب کم شدن رطوبت طبیعی آن شده و به شکل محسوسی آن را خشک خواهد نمود. در پی نفوذ مواد شیمیایی به ساختمان و بافت موها، رطوبت آنها از دست رفته و موها متخلخل و خشک خواهند شد. در صورت عدم مراقبت درست، موها خیلی زود وز شده و ظاهر خوبی نخواهند داشت.

شکنندگی مو

شکنندگی مو نوع دیگری از تاثیر دکلره بر روی مو می‌باشد. مواد دکلره درون تارهای مو نفوذ کرده و سبب شکنندگی آن ها می‌گردد. افرادی که مرتب از مواد دکلره استفاده می‌کنند موهای خشک و شکننده‌ای دارند.

شما می‌توانید برای تقویت ساقه موهای خود و احیا و بازسازی آن از روش های مختلف احیا مو مانند آرژنین تراپی مو، اولاپلکس تراپی و … استفاده کنید.

عوارض دکلره

آسیب به پوست سر

مواد شیمیایی موجود در پودر دکلره سبب آسیب به پوست سر خواهند شد. البته کمی سوزش پوست سر در زمان دکلره کردن طبیعی می‌باشد، اما بعضی اوقات در زمان انجام دکلره پوست دچار خارش و قرمزی و بعضا زخم‌های ناجور خواهد شد.

موخوره

موخوره در افرادی که موهای بلند و خشکی دارند به طور طبیعی دیده می‌شود. در دکلره شدن نیز موها تا حدود زیادی خشک شده و در صورت عدم رسیدگی به آن ها دچار موخوره خواهند شد. برای درمان قطعی موخوره با متخصصان رزالیندا تماس فرمایید.

کاهش رطوبت طبیعی و خشک شدن موها

 کاهش رطوبت طبیعی مو و خشک شدن آن نیز تاثیر دکلره بر روی مو می‌باشد. استفاده از مواد دکلره سبب می‌شود تا این مواد در ساختمان موها نفوذ کرده و سبب خشک و متخلخل شدن آن ها گردند. این مسئله باعث می‌گردد تا موها ظاهر خوبی نداشته باشند. اگر چنانچه بعد از دکلره مراقبت درست از موها صورت نگیرد، موها خیلی زود وز خواهند شد.
خشک شدن موها سبب پف کردن آنها خواهد شد، زیرا کوتیکول‌های مو باز شده و تارهای آن خشک می‌شوند. در واقع از جمله مهم‌ترین تاثیر دکلره بر روی مو از دست رفتن رطوبت میان بافتی موها و خشک شدن آن ها می‌باشد.

سوختن موهای دکلره شده

 نوع دیگری از تاثیر دکلره بر روی مو سوختن آن می‌باشد. سوختن مو از طریق دکلره از جمله ناخوشایندترین اتفاقاتی است که برای فرد ممکن است پیش بیاید. هنگامی که از یک پودر دکلره نامناسب برای دکلره استفاده می‌کنید، کوتیکول مو شکسته شده و پروتئین طبیعی آن از بین خواهد رفت. در این موارد موها رطوبت طبیعی خود را از دست داده و از انعطاف پذیری و براقیت آن ها کاسته خواهد شد.

 موهای سوخته به طور معمول دوشاخه و وز می‌‌شوند. همچنین زمانی که مواد دکلره بیش از حد روی موها باقی بمانند می‌توانند باعث سوختن آن ها شوند. استفاده از اکسیدان های قوی برای موهای شکننده و نازک نیز یکی دیگر از علل سوختگی موها بر اثر دکلره می‌باشند.

عوارض دکلره مو

عوارض دکلره مو بر روی پوست سر

شاید شنیده باشید دکلره کردن سبب آسیب به پوست سر می‌شود. به خصوص در افرادی که دارای پوست حساسی هستند استفاده مکرر و یا استفاده نادرست از مواد دکلره سبب آسیب به پوست سر و حتی خونریزی آن می‌گردد. اگر شما نیز جزء این دسته از افراد هستید بهتر است تا چند روز پس از دکلره از شامپو های شیمیایی استفاده نکنید.
همچنین توصیه می‌شود با روغن‌های گیاهی نظیر روغن درخت چای محل زخم را چرب و نرم نگه دارید تا زخم درمان شود. در نظر داشته باشید در افرادی که حساس نیستند نیز استفاده از مواد دکلره نامرغوب یا عدم مهارت فرد دکلره کننده می ‌تواند این مشکلات را به وجود بیاورد.

دکلره بی‌ضرر

استفاده از دکوکرم یک روش مناسب و بی ضرر برای رنگ کردن موها می‌باشد. دکوکرم کرمی است که همانند پودر دکلره بوده و برای جداکردن پیگمنت های رنگ از مو و بی رنگ کردن آن به کار می‌‌رود. این کرم به خاطر ترکیب پارافین مایع با امولسیون به روشن شدن موها کمک می‌‌کند. آسیب آن نسبت به پودر دکلره کمتر می‌باشد. این کرم از روغن‌های مختلفی چون جوجوبا یا آرگان تشکیل شده و سبب تقویت موها می‌شود.

ویژگی‌های پودر دکلره مناسب

یک پودر دکلره مناسب نباید گاز داشته باشد. همچنین بعد از ترکیب با اکسیدان نباید کف کند. یک پودر دکلره مناسب باید مقدار مورد نیاز کراتینه و چربی مو را تامین نماید. همچنین نباید به موها بعد از دکلره آسیب وارد کند.

چگونه دکلره کنیم که مو نسوزد؟

 همانطور که گفتیم دکلره کردن نادرست ممکن است سبب سوختگی موهای شما شود. برای اینکه آسیب به موها کمتر شود، بهتر است مواد دکلره مدت زمان بیشتر اما با درصد کمتری روی موی شما قرار بگیرند. با این روش هم رنگ موی شما روشن خواهد شد و آسیب کمتری به آن خواهد رسید.
استفاده از اکسیدان قوی از جمله علل اصلی آسیب دیدن موها می‌باشد. عامل مهم و تعیین کننده دیگر در مقدار آسیب به موها متریال مصرفی است. استفاده از مواد با تاریخ مصرف درست از جمله موارد مهم در این زمینه می‌باشد.

درمان دکلره

دکلره چند دقیقه روی مو بماند؟

برای اینکه زمان دقیق ماندن مواد دکلره بر روی موهای خود را به دست آورید بهتر است ابتدا این مواد را روی یک تکه از مو با عرض یک سانتی متر امتحان نمایید. هر دو الی سه دقیقه یک بار رنگ مو را بررسی نموده و با برداشتن مواد و نیز خشک نمودن موها این زمان را تخمین بزنید.

در نظر داشته باشید موهای خیس معمولا کمی تیره به نظر می‌رسند. اگر رنگ حاصل متفاوت با آنچه در تصور شما بوده می‌باشد، مجددا مقداری مواد دکلره را روی همان قسمت از مو قرار دهید.

مورد دیگری که در زمان ماندن مواد دکلره بر روی مو اثر گذار است، پایه‌ای است که قرار است موها به آن برسند. به طور معمول رساندن مو به پایه های بالا نیاز به ۴۵ دقیقه زمان دارد. این کار بهتر است در دو نوبت انجام گردد.

آیا دکلره باعث ریزش مو می‌شود؟

 مورد دیگر تاثیر دکلره بر روی مو ریزش آن می‌باشد. سفید کردن موها به وسیله دکلره کردن به روش نامناسب سبب خشکی شدید موها و شکستگی آن ها می‌گردد. CNC یا کمپلکس غشای سلولی یک ماده بین سلولی می‌باشد.

این ماده در برابر مواد شیمیایی موجود در سفید کننده‌ها آسیب پذیر می‌باشد. CNC در واقع غشای سلولی است که به وسیله پروتئین‌ها در کنار هم قرار گرفته و به عنوان یک محافظ از سلول ها عمل می‌کند.

اگر CNC آسیب ببیند سبب شکسته شدن سلول های مو و درنتیجه مرگ آنها خواهد شد. آسیب به CNC در نهایت سبب ریزش موها می‌گردد.

اگر چنانچه سفید کننده مو بیش از اندازه قوی باشد می‌تواند سبب شکسته شدن و خشکی موها شده و ریزش آن ها را افزایش دهد. استفاده طولانی مدت از سفید کننده نیز عاملی دیگر در ریزش موها بر اثر دکلره کردن می‌باشد.

فراموش نکنید که خوشبختانه روش های مختلفی برای درمان قطعی ریزش مو وجود دارد که شما می‌توانید با توجه به نیاز خود از روش مورد نیاز خود استفاده کنید.

مراقبت مو بعد از دکلره

 بعد از دکلره کردن موها خشک و آسیب پذیر می‌شوند. به همین علت باید از آنها مراقبت لازم به عمل بیاید.

آبرسانی و ترمیم

دکلره ماده‌ای قوی و تهاجمی است که برای از بین بردن رنگ مو اقدام به جداسازی و تجزیه پروتئین های آن می‌کند. بعد از دکلره تارهای مو سبک‌تر، شکننده و خشک می شوند. استفاده از آب رسان سبب آبرسانی مو و ترمیم کوتیکول‌های آن می‌‌شود. کوتیکول لایه‌ای است که سبب حفظ رطوبت مو می‌شود.

استفاده از روغن‌های گیاهی

استفاده از روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن آرگان و بادام سبب آبرسانی موها و محافظت از آنها در برابر آسیب‌ها می‌شود

استفاده از نرم کننده‌های بدون نیاز به آبکشی

 استفاده از این نرم کننده‌ها در ترمیم موهای آسیب دیده بسیار موثر می‌باشد.

استفاده کمتر از ابزار حرارتی حالت دهنده مو

موهای دکلره شده شکننده و خشک هستند، بنابراین در مقابل حرارت دستگاه‌های حالت دهنده مو بسیار آسیب پذیر می‌باشند. تلاش کنید استفاده از این وسایل را به حداقل ممکن برسانید.

کاهش مصرف شامپو

دکلره کردن مو سبب کاهش چربی‌‌های طبیعی فولیکول‌های آن می‌شود. استفاده کمتر از شامپو و کاهش دفعات شستشو سبب می‌‌شود تا فولیکول‌ها سریع‌تر ترمیم گردند.

تقویت موهای دکلره شده

 تا حدود زیادی با تاثیر دکلره بر روی مو آشنا شدیم. اما باید دانست مراقبت از موها و تقویت آنها بعد از دکلره تا حدود زیادی می‌تواند مانع آسیب جدی به موها شود. بنابراین با از بین بردن یا به حداقل رساندن آسیب های ناشی از دکلره باید موها را آبرسانی و تقویت کرد.

اول از همه سعی کنید به یک مرکز معتبر و تخصصی برای انجام دکلره بروید. حتی امکان تلاش کنید موها را بیشتر از ماهی یک بار دکلره نکنید. بهتر است موهای خود را با نرم کننده تقویت کنید تا لطیف شده و هنگام شانه زدن مشکلی ایجاد نگردد.

استفاده از محصولاتی که حرارت داغ و گرما ایجاد می‌کنند کمتر شود. به عبارتی استفاده از سشوار با حرارت بالا و اتوی مو سبب خرد شدن و ریزش موها می‌شود. توجه به تغذیه نیز برای داشتن موهای درخشان و سالم ضروری است.

درماسن آسیب مو دکلره شده
درمان عوارض دکلره

درمان عوارض دکلره

برای درمان عوارض دکلره می‌توان از انواع ماسک‌های موی خانگی یا موجود در بازار استفاده کرد. البته باید دقت نمود که چنانچه موهای فرد سوخته باشد تنها راه درمان کوتاه کردن آن است. در سایر موارد می توان از انواع روش‌های احیا برای موها بهره برد.

استفاده از آب برنج نیز تا حدود زیادی در درمان عوارض ناشی از دکلره کردن موها موثر بوده و سبب رشد مجدد موها خواهد شد. در صورت سوختگی پوست سر یا ایجاد حساسیت می توانید از عسل، روغن جوجوبا، روغن نارگیل نیز بهره ببرید. این مواد خاصیت ضد التهابی داشته و تا حدود زیادی در درمان حساسیت اثر دارند.

رفع عوارض دکلره و تقویت موهای دکلره شده در تهرانسر

ما در مرکز تخصصی احیا مو سر رزالیندا، با بهره‌گیری از جدیدترین متدهای روز دنیا به شما در درمان تمامی عوارض ناشی از دکلره‌های غیر استاندارد و غیر اصولی کمک می‌کنیم.

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره‌ی تخصصی صافی و احیا مو به صورت حضوری به سالن زیبایی ما در تهرانسر مراجعه کرده و یا با شماره‌ 02144538673 تماس بگیرید.

 


اغلب اوقات تصور می‌شود که اگر مو ها بر اثر دکلره سوخته شوند، تنها راه حل موجود کوتاه کردن مو است، اما خوب است بدانید که در مرکز های تخصصی صافی و احیا مو مانند مرکز احیا مو رزالیندا می‌توان موهای آسیب دیده بر اثر دکلره را درمان کرده و به حالت اصلی خود برگرداند.

مدت زمان لازم برای انجام دکلره کاملا به پایه مو مورد نظر شما و همچنین جنس موهایتان بستگی دارد. اما معمولا این کار در دو نوبت و تا 45 دقیقه به طول می انجامد

نمیتوان گفت انجام دکلره به خودی خود باعث ریزش مو در شما می‌شئذ، اما دکلره کردن سبب خشک شدن ساقه مو شما شده و در نتیجه می‌تواند ریزش مو را برای شما به همراه داشته باشد

مرکز احیا مو رزالیندا در تهرانسر یکی از بهترین مراکز درمان مو دکلره شده می‌باشد و می‌تواند به راحتی و بعد از چند جلسه موهای شما را کاملا درمان کرده و به حالت اولیه آن بازگرداند.

استفاده از پودر دکلره صورت در قسمت های آسیب دیده پوست باعث احساس سوزش و حتی ایجاد چرک و عفونت می شود. اما اگر پوست تان بدون جوش باشد و از روش دکلره استفاده کنید نسبت به روش بند انداختن می تواند تا حد زیادی از ایجاد جوش جلوگیری کند.

نتیجه‌گیری

دکلره کردن مو یکی از روش‌های رایج و متداول بین خانوم‌ها برای رنگ کردن موها است. این روش به حدی محبوب است که هر خانومی در طی زندگی خود حداقل 2 تا 3 بار این کار را انجام می‌دهد.

اما با وجود تمام مزایای موجود در این روش، باید به معایب این روش مانند سوختن مو نیز اشاره کرد. به همین علت باید دکلره مو را در آرایشگاهی انجام داد که کادر آن مجرب بوده و از مواد با کیفیت بالا استفاده می‌کنند؛ هم‌چنین برای حفظ سلامت موها و رفع آسیب‌های آن باید به فکر مراقبت‌های بعد از انجام دکلره نیز بود.

رزالیندا به عنوان بهترین سالن زیبایی تهرانسر ، با استفاده از بهترین مواد مصرفی برای انجام دکلره، به شما کمک می‌کند تا با کمترین ضرر ممکن، بتوانید رنگ دلخواه خود را بر روی موهایتان داشته باشید.

هم‌چنین ما در رزالیندا به عنوان مرکز تخصصی کراتینه مو در تهران، با استفاده از به روزترین روش‌های درمان مو، به شما کمک در رفع عوارض دکلره بر روی مو و پوست سر کمک کرده و سلامت و زیبایی را به موهای شما بر می‌گردانیم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *