موضوعاتی که در این مقاله به آن پرداخته می‌شود:

 1. 13 دلیل خشکی مو چیست و بهترین درمان خشکی مو چیست؟
 2. تشخیص خشکی مو چگونه است؟
 3. دلایل خشکی مو چیست؟
 4. مهم‌ترین عوامل خشکی مو چیست؟
 5. علت خشکی مو کمبود چه ویتامینی است؟
 6. ویتامین‌های مورد نیاز برای درمان خشکی مو
 7. عوارض خشکی مو چیست؟
 8. راه‌های جلوگیری از خشکی مو چیست؟
 9. درمان خانگی خشکی مو
 10. بهترین روغن برای موهای خشک و وز چیست؟
 11. معرفی چند ماسک رفع خشکی مو
 12. برای خشکی مو از چه شامپویی استفاده کنیم؟
 13. علت خشکی مو در زنان چیست؟
 14. علت خشکی مو در مردان چیست؟
 15. درمان قطعی خشکی مو

13 دلیل خشکی مو چیست و بهترین درمان خشکی مو چیست؟

درمان خشکی مو به‌معنای بازگرداندن رطوبت و شفافیت موها است. داشتن موهای زیبا و درخشان آرزوی هر زن و مردی است. اما زمانی که ساقه موها دچار خشکی می‌شود، موها زیبایی و درخشندگی خود را از دست می‌دهند.

از دست دادن رطوبت مو

از دست دادن رطوبت مو با زبری و شکنندگی مو همراه می‌شود و موها را کدر، سست و ناسالم می‌سازد. خشکی ساقه مو مشکلی است که افراد زیادی درگیر آن هستند. اما برای برطرف ساختن این مشکل، ابتدا باید عوامل پدیدآورنده آن را بشناسیم.

درمان خشکی مو سر

با ما در نگاهی به دلایل و عوارض خشکی مو و راه‌های درمان آن همراه باشید:

خشکی مو چیست؟

خشکی مو به‌معنای از دست دادن رطوبت موها است و دلایل گوناگونی دارد. در نتیجۀ خشکی مو، موهای شما زبر، کدر و شکننده، و حتی شبیه به موهای سوخته می‌شوند. خشکی مو عوارض مختلفی به دنبال دارد که معمول‌ترین آن ها موخوره است.

ریزش مو و شوره موی سر از دیگر پیامدهای از دست دادن رطوبت موها است. دلایل خشکی مو بسیارند و پس از مشخص شدن دلیل این مشکل، درمان آن آسان‌تر می‌شود. به این ترتیب شما می‌توانید موهای نرم، درخشنده و زیبای خود را بازیابید.

تشخیص خشکی مو چگونه است؟

برای درمان خشکی مو، ابتدا باید نشانه‌های موی خشک را بشناسید:

 • موهای خشک ظاهری کدر دارند.
 • بافت موهای خشک در زمان لمس کردن زبر، خشک و شکننده است.
 • مجعد شدن یکی از نشانه‌های خشک شدن مو است.
 • حالت ظاهری موهای خشک درهم و وز است.
 • موهای خشک حالت‌پذیری کمتری دارند.
 • شانه زدن موهای خشک سخت است و موها در زمان شانه شدن، کشیده می‌شوند.
 • در بیشتر موارد، موهای خشک دچار موخوره می‌شوند.
 • گره‌خوردگی مو یکی دیگر از نشانه‌های موهای خشک و آسیب‌دیده است.
 • موهای خشک تا سه چهار روز یا بیشتر پس از شست‌وشو، نیاز به شستن پیدا نمی‌کنند.

آموزش حرفه ای کراتینه مو در تهرانسر

دلایل خشکی مو چیست؟

کراتین نام پروتئینی است که بافت موها را تشکیل داده است. این ماده برای رشد و سالم ماندن نیاز به ماده‌ای به نام کلاژن دارد. هنگامی که بدن به‌اندازه کافی به ساخت کلاژن بپردازد، پوست و موی شما کمتر دچار مشکلات و آسیب‌های مختلف می‌شود.

اما اگر بدن شما به‌اندازه نیاز کلاژن نسازد، مشکلاتی در پوست و موی شما پدید خواهد آمد. از نمونه این مشکلات خشک شدن موها است.

مهم‌ترین عوامل خشکی مو چیست؟

پیش از درمان خشکی مو، بهتر است دلایل این بیماری موها را بشناسیم:

1- زندگی در مناطق خشک و گرمسیری:

از نمونه دلایلی که باعث خشک شدن مو در افراد زیادی می‌شود، زندگی در مناطق گرم و خشک است. دمای بالای هوا در این مناطق باعث می‌شود تا موها رطوبت خود را از دست بدهند و آسیب ببینند.

2- قرار گرفتن در زیر تابش نور خورشید:

برخی شغل‌ها و موقعیت‌ها باعث می‌شوند تا موی افراد در زمان طولانی در زیر تابش نور مستقیم خورشید قرار گیرد. البته در کشور ما این نکته بیشتر درباره آقایان مصداق دارد. در معرض تابش نور خورشید بودن هم از دیگر دلایل خشکی و زبری موها است. طبیعی است درمان خشکی مو برای این گروه از افراد در قدم اول، پوشاندن موها در برابر نور خورشید است. پس از آن نیز درمان‌های مختلفی برای این موهای آسیب‌دیده وجود دارد.

3- تاثیر شستن مو بر روی خشکی مو:

یکی از دلایلی که باعث می‌شود تا موها رطوبت خود را از دست بدهند و خشک شوند، شست‌وشوی زیاد و نادرست موها است. استفاده از شامپوها و حالت‌دهنده‌های شیمیایی هم این مشکل را بیشتر می‌کند.

4- خشکی مو بعد از رنگ کردن:

رنگ‌های شیمیایی به ساقه موها آسیب می‌زنند. هرچقدر رنگ کردن موها در فاصله‌های زمانی نزدیک‌تری صورت گیرد، آسیب موها نیز بیشتر خواهد بود. درمان خشکی مو که در اثر رنگ کردن آن ها پدید آمده، راه‌های مختلفی دارد.

تشخیص خشکی مو
علت خشکی موی سر

5- تاثیر دکلره بر روی خشکی مو:

دکلره کردن مو یکی از مهم‌ترین دلایل خشکی و آسیب مو در خانم‌ها است. مواد دکلره خشکی و وز شدن موها را به دنبال دارند. برای داشتن کمترین آسیب، شما باید از بهترین و مرغوب‌ترین مواد دکلره استفاده کنید. همچنین برای حفاظت از موهای خود در برابر دکلره، پیش از انجام آن باید اقداماتی انجام دهید. بهتر است ابتدا ساقه موهای خود را تقویت و شاداب کنید تا در روند دکلره آسیب کمتری ببینند.

6- استفاده طولانی‌مدت از روسری و مقنعه:

استفاده طولانی‌مدت از روسری و مقنعه نیز می‌تواند رطوبت طبیعی موهای شما را بگیرد و آنها را خشک کند. اگر مجبور هستید برای ساعت‌های طولانی از پوشش سر استفاده کنید، بهتر است آنها را از جنس‌های نخی انتخاب کنید تا آسیب موهای شما کمتر شود.

7- خشکی مو بعد از کراتینه:

کراتینه روشی برای لخت، صاف و خوش‌حالت کردن مو است. اما موهای برخی افراد پس از کراتینه رطوبت خود را از دست می‌دهند و خشک و وز می‌شوند. این مشکل بستگی به عوامل مختلفی مانند نوع مواد کراتینه و شامپوهایی دارد که پس از آن استفاده می‌کنید. درمان خشکی مو بعد از کراتینه با شامپوهای مناسب و روش‌های دیگر امکان‌پذیر است.

8- خشکی مو در بارداری:

بارداری هم ممکن است عاملی برای پدید آمدن خشکی در موی برخی زنان باشد. تغییرات هورمونی و استرس مادر مهم‌ترین دلایل خشک شدن مو در زمان بارداری است. در دوران بارداری، رشد موها سریع‌تر می‌شوند و این نکته هم می‌تواند چربی کمتری به موها برساند و آن ها را خشک کند. درمان خشکی مو در زمان بارداری راه‌های مختلفی دارد که بهترین آن ها بهره بردن از روغن‌ها و مواد ارگانیک است.

خشکی مو در بارداری

9- استفاده زیاد از سشوار و اتوی مو:

امروزه همه افراد می‌دانند که استفاده بیش‌ازحد از وسایلی مانند سشوار، اتوی مو و دیگر وسایل حالت‌دهنده مو باعث آسیب رساندن به موها می‌شود. نخستین راه برای متوقف کردن این آسیب هم مشخص است! استفاده کمتر از وسایلی که موها را در معرض دمای بالا قرار می‌دهند.

10- مصرف سیگار و الکل:

سیگار کشیدن و مصرف الکل هم می‌تواند یکی از عوامل خشکی پوست و مو باشد.

11- یائسگی و خشکی مو:

دوران یائسگی در زنان با برخی تغییرات هورمونی همراه است و ممکن است باعث خشکی پوست و موی آنها شود. درمان خشکی مو در زنان یائسه با رعایت رژیم غذایی و رساندن مواد لازم به بدن آن ها امکان‌پذیر می‌شود.

رساندن ویتامین‌های لازم به بدن و نوشیدن آب کافی در طول روز، بهترین راه برای برطرف ساختن این مشکل است. البته در قدم بعدی، استفاده از مواد مراقبت مو هم می‌تواند به کمک زنان بیاید و موهای آنها را دوباره نرم و لطیف سازد.

12- کمبود ویتامین:

یکی دیگر از دلایل خشکی و زبری مو، کمبود برخی ویتامین‌ها است. اگر زبر شدن موهای شما در اثر کمبود ویتامین باشد، درمان خشکی موی شما آسان است. تنها باید ویتامین‌های لازم برای بدن شما مشخص شود و با رژیم غذایی درست و مصرف مکمل‌های دارویی درمان شود.

13- کم‌کاری تیروئید:

کم‌کاری تیروئید و برخی بیماری‌های دیگر هم از دیگر دلایل خشک شدن موی افراد هستند. مصرف داروهای مناسب و مراقبت‌های دیگر می‌تواند لطافت موها را به این دسته افراد برگرداند.

مرکز احیا و صافی مو رزالیندا با استفاده از به روز ترین دستگاه های احیا مو و با آنالیز تخصصی مو ها، به شما کمک می‌کنند تا با ساتفاده از بهترین روش رفع خشکی موها، موهایی زیبا و سالم داشته باشید. 

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان صافی و احیا مو، با شماره تلفن 09127603309 تماس حاصل فرمایید.

علت خشکی مو کمبود چه ویتامینی است؟

کمبود ویتامین یکی از دلایل مهم خشکی و کدر شدن موها است. مو برای سالم، مرطوب و درخشنده بودن نیاز به برخی ویتامین‌ها دارد.

رفع انواع شوره سر

طبیعی است درمان خشکی مو که در اثر کمبود ویتامین‌های مختلف پدید آمده باشد، تنها با تامین ویتامین‌های مورد نیاز صورت می‌گیرد. با مصرف کردن مکمل‌های خوراکی یا خوردن غذاهای دارای این ویتامین‌ها، شما می‌توانید کمبود ویتامین را در بدن خود برطرف کنید.

ویتامین‌های مورد نیاز برای درمان خشکی مو:

برخی از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز برای سلامت موها را بشناسید:

1- ویتامین E برای درمان خشکی مو:

یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های مورد نیاز بدن برای رشد، نرمی و درخشندگی موی سر، ویتامین E است. ویتامین E به مقدار زیاد در مواد مختلفی مانند مغز تخمه آفتاب‌گردان، بادام، بادام زمینی و آووکادو وجود دارد. البته قرص‌های مکمل ویتامین E هم می‌توانند به شما کمک کنند تا نرمی و درخشندگی موهای خود را بازیابید. ویتامین E نقش مهمی در تولید کلاژن و بازسازی پوست و موی شما دارد.

2- ویتامین B7 یا بیوتین و رفع خشکی مو:

درمان خشکی مو با مصرف بیوتین هم امکان‌پذیر است. کمبود ویتامین B7  یا بیوتین از مهم‌ترین دلایل خشکی و کدر شدن مو در زنان و مردان است. کمبود ویتامین B7  پوست سر را دچار خارش می‌کند و باعث خشکی و شکنندگی موی شما می‌شود.

بیوتین و رفع خشکی مو

3- ویتامین C و درمان خشکی مو:

ویتامین C از ویتامین‌های ضروری بدن برای تولید کلاژن، و از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید کراتین است. درمان خشکی موی آسیب‌دیده در اثر کمبود ویتامین C نیز تنها با رساندن این ویتامین به بدن امکان‌پذیر است. مرکبات دارای مقدار زیادی ویتامین C هستند. البته در صورت نیاز، شما می‌توانید با افزودن قرص‌های ویتامین C به رژیم خوراکی خود، کمبود ویتامین C بدن خود را جبران کنید.

از طرف دیگر، ویتامین C نقش موثری هم در جذب آهن در بدن شما دارد. گاهی اوقات هم کمبود آهن عامل ریزش مو یا حتی خشکی و شکنندگی موی شما است.

4- ویتامین B12 و درمان خشکی مو:

ویتامین B12 یکی از مهم‌ترین ویتامین‌ها برای داشتن موهایی سالم است. در موارد بسیاری، کمبود این ویتامین باعث خشکی و زبری مو می‌شود.

5- امگا 3 و درمان خشکی مو:

امگا 3 اسید چرب مورد نیاز بدن برای سلامت پوست و موی شما است. امگا 3 در ماهی‌های چرب، سویا، دانه کتان و گردو وجود دارد. هرچند که قرص‌های این ویتامین هم در داروخانه‌ها موجود است و در صورت تجویز پزشک می‌توانید آنها را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

6- آهن و درمان خشکی مو:

کمبود آهن مشکل تغذیه همگانی در دنیا است و زنان بیشتر درگیر این مشکل هستند. آهن نقش مهمی در سلامت و جلوگیری از ریزش مو دارد. بهترین راه برای تشخیص کمبود آهن در بدن شما، آزمایش خون است. پس از آن می‌توانید برای درمان خشکی مو به استفاده از قرص‌های آهن یا درمان‌های تغذیه‌ای بپردازید.

آهن و درمان خشکی مو

7- ویتامین A و درمان خشکی مو:

کمبود ویتامین A هم یکی دیگر از دلایل خشکی و آسیب به موها است. یکی از انواع ویتامین A که به بتاکاروتن معروف است، نقش مهم‌تری در حفاظت از موهای شما دارد.

ویتامین A در مواد مختلفی مانند جگر، تخم‌مرغ، سیب‌زمینی شیرین، کلم‌پیچ، گوجه فرنگی، مرکبات و پاپایا وجود دارد. ویتامین A از موادی است که مقدار اضافه آن برای بدن شما زیان‌آور است. مصرف این ویتامین باید با دستور پزشک صورت گیرد.

8- روی و تاثیر آن در لطافت مو:

کمبود روی هم باعث ریزش و زبری مو می‌شود. پزشکان در بیشتر موارد، قرص‌ها و کپسول‌های روی را برای درمان خشکی و ریزش مو تجویز می‌کنند.

9- ویتامین D و برطرف کردن زبری مو:

ویتامین D از مواد موثر در تازگی و طراوت موها است. کمبود ویتامین D باعث می‌شود موها نازک، زبر و خشک شوند و رشدشان متوقف گردد.

10- سیلیس برای درمان خشکی مو:

سیلیس ماده‌ای معدنی است که در طبیعت پیدا می‌شود. البته مکمل‌های خوراکی آن هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. پژوهش‌ها نشان داده کمبود سیلیس هم می‌تواند خشکی و آسیب به موها را به دنبال داشته باشد.

عوارض خشکی مو چیست؟

خشک شدن مو تنها ظاهر و شکل مو را خراب نمی‌کند، بلکه پیامدهای مختلفی برای موهای شما به دنبال دارد. از مهم‌ترین عوارض خشکی مو باید به موارد مختلفی اشاره کنیم:

* رابطه خشکی مو و ریزش مو:

خشک شدن موها در آب‌رسانی به موها اختلال ایجاد می‌کند و همین مسئله ممکن است ریزش موها را به دنبال داشته باشد. یکی از دلایل خشک شدن موها، کمبود چربی پوست سر است. کمبود چربی بر روی پوست سر نیز می‌تواند عاملی برای از دست دادن موها باشد.

ما در مقاله درمان ریزش مو به صورت کامل و جامعه راجع به دلایل ریزش مو و درمان آن صحبت کردیم. می توانید آن را مطالعه کنید.

چه عواملی باعث تشدید موخوره می‌شود؟

* رابطه خشکی مو و شوره سر:

لایه خارجی پوست در همه بخش‌های بدن ما همواره در حال ریختن و بازسازی است. اما اگر سرعت ریزش سلول‌های پوست در سر زیاد شود، مشکلی پدید می‌آید که به آن شوره سر می‌گوییم. شوره سر در واقع، ریزش لایه بیرونی پوست سر است که به‌سرعت اتفاق می‌افتد.

اصلی‌ترین نشانه شوره سر پوسته‌هایی است که بر روی بافت پوست و در بین موهای شما دیده می‌شود. خارش و سوزش پوست سر از دیگر نشانه‌های شوره سر است. شوره سر ممکن است باعث ریزش موی شما شود. درمان خشکی مو مهم‌ترین قدم برای رفع شوره سر و جلوگیری از ریزش موهای شما است.

همچنین ما در مقاله دلیل شوره سر و درمان قطعی شوره سر به صورت مفصل در این مورد صحبت کردیم که می توانید مطالعه کنید.

* تاثیر خشکی مو بر روی ایجاد موخوره:

خشک شدن موها از اصلی‌ترین دلایل پدید آمدن موخوره است. موخوره نوک موهای شما را چندشاخه، و ساقه موها را شکننده می‌سازد. در صورت گرفتن موهای موخوره‌دار و کشیدن نوک آن ها، می‌بینید که تکه‌های مو از بافت ساقه مو جدا می‌شوند.

درمان موخوره تنها یک راه دارد و آن هم قیچی کردن نوک موها، تا جایی است که موخوره آسیب رسانده است. درمان خشکی مو باعث می‌شود تا موهای شما بار دیگر در معرض دچار شدن به موخوره قرار نگیرند.

اگر مقاله علت موخوره و درمان قطعی موخوره در این مورد مفصل توضیح دادیم که می توانید مطالعه نمایید.

* خشکی و زبری مو:

زیباترین موها نرم و لطیف هستند. خشک شدن موها زبری آنها را هم به دنبال دارد. موهای زبر همچون سوزنی به بدن شما فرو می‌روند و لذت داشتن موهای سالم و لطیف را از شما می‌گیرند.

سالن زیبایی رزالیندا با کادری مجرب و بهترین دستگاه ها و متریال موجود در ایران به شما این امکان را می‌دهد تا زیبایی خود را دوچندان کنید. شما می‌توانید برای دریافت مشاوره رایگان و رزرو نوبت، با شماره تلفن 09127603309 تماس حاصل فرمایید.

راه‌های جلوگیری از خشکی مو چیست؟

راه‌های مختلفی برای جلوگیری از خشک شدن موها وجود دارد. اگر موهای شما مستعد خشک شدن هستند یا پیش از این با این مشکل روبه‌رو بوده‌اید، بهتر است آن را جدی بگیرید. در ادامه، به بهترین راهکار‌های جلوگیری و درمان خشک شدن موها پرداخته‌ایم. روش‌های مختلفی برای درمان موهای خشک وجود دارد که برخی از آنها پزشکی و برخی دیگر خانگی است.

* درمان خشکی مو با روش‌های پزشکی و دارویی:

در صورت نیاز به درمان‌های پزشکی و دارویی، ابتدا باید به یک پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

شامپو موی خشک

پس از آن پزشک شما ممکن است دارو، شامپو یا سرم‌های مختلفی برای تان تجویز کند که مصرف آن ها خشکی و زبری موهای شما را درمان کند. از نمونه درمان‌های دارویی می‌توانیم به داروهای شیمیایی، شامپوهای مختلف و قرص‌ها و ویتامین‌های مورد نیاز بدن شما اشاره کنیم.

درمان خانگی خشکی مو

روش دیگر درمانی برای خشکی و زبری موی سر شما، درمان‌های خانگی است. شناخت درمان‌های موثر خانگی به رفع این مشکل کمک می‌کند:

1- برای درمان موی خشک، موهای خود را کمتر بشویید:

موهای خشک نیاز زیادی به شسته شدن ندارند. بنابراین، به‌جای اینکه هر روز موهای خود را بشویید، بهتر است هفته‌ای دو سه بار به شستن آن ها بپردازید. در صورت نیاز به حمام کردن هم می‌توانید موهای خود را با کلاهی بپوشانید و بدن خود را شست‌وشو دهید.

از برتری‌های شست‌وشوی کمتر برای موهای خشک، باید به خشک کردن کمتر با سشوار هم اشاره کنیم. نکته‌ای که در سلامت موهای شما تاثیرگذار است.

2- برای درمان خشکی مو از شامپوهای ملایم استفاده کنید:

برای پیشگیری از آسیب به موها یا درمان آن ها، از شامپوهایی استفاده کنید که مواد شیمیایی کمتری دارند. شامپوهای بچه یا شامپوهایی که الکل و سولفات کمتری دارند، آسیب کمتری به موهای شما می‌رسانند.

3- برای جلوگیری از تاثیر رنگ کردن مو بر روی خشکی مو، از نرم‌کننده مناسب مو بهره ببرید:

پس از شستن موها، از نرم‌کننده‌های مناسب موهای خشک استفاده کنید و آن را به انتهای موهای خود بزنید که آمادگی بیشتری برای خشک شدن دارند.

کرم براش skafe

4- در درمان خانگی خشکی مو، از کشیدن حوله بر روی موهای خود، خودداری کنید:

مالش شدید موها با حوله به موهای شما آسیب می‌رساند. موهای خود را به آرامی و با ملایمت خشک کنید و پیش از سشوار کشیدن، آب موهای خود را بگیرید.

5- برای جلوگیری از خشکی مو پیش از سشوار کشیدن، از مواد محافظت‌کننده مو استفاده کنید:

پیش از استفاده از سشوار و وسایل برقی حالت‌دهنده مو، از مواد محافظ مو استفاده کنید.

6- از ماسک رفع خشکی مو برای درمان خشکی مو استفاده کنید:

ماسک‌های موی خانگی یکی از بهترین درمان‌ها برای برگرداندن رطوبت به موهای شما است. از این ماسک‌ها بهره ببرید و موهای آسیب‌دیده خود را درمان کنید.

– از روغن برای خشکی مو بهره ببرید:

برخی از روغن‌های گیاهی دارای مقدار زیادی ویتامین E، آنتی اکسیدان و نرم‌کننده‌های طبیعی موی سر هستند. این روغن‌ها لایه بیرونی ساقه مو را چرب و مرطوب می‌کنند و باعث ترمیم موهای آسیب‌دیده می‌شوند.

برای درمان موهای آسیب‌دیده خود با روغن، بهتر است موهای خود را با روغن مورد نظر چرب کنید و ماساژ دهید. پس از آن کلاهی روی موهای خود بگذارید و حدود یک ساعت یا بیشتر صبر کنید. البته می‌توانید این کار را پیش از خواب انجام دهید و صبح موهای خود را بشویید.

برخی از بهترین روغن‌ها برای درمان خشکی مو را بشناسید:

 • روغن نارگیل
 • روغن بادام
 • روغن کرچک تراپی
 • روغن جوجوبا
 • روغن ذرت
 • روغن آرگان

رفع کشسانی مو

8- دقت کنید تا رژیم خوراکی شما دارای ویتامین‌ها و مواد معدنی باشد:

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌تواند باعث خشک شدن موها و ریزش آنها شود. بهترین رژیم خوراکی که می‌تواند از این آسیب پیشگیری کند، رژیمی است که سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز رشد موهای شما باشد.

البته در بسیاری موارد، خوردن غذا ممکن است ویتامین‌های مورد نیاز را به بدن شما نرساند. در این صورت، بهترین راه درمان خشکی مو، بهره بردن از مکمل‌های دارویی دارای ویتامین و مواد معدنی است.

9- پایین موهای خود را به‌طور مرتب کوتاه کنید:

بیشترین خشکی و زبری مو در پایین موهای شما نمایان می‌شود. بهتر است به‌طور مرتب یکی دو سانت از پایین موهای خود را کوتاه کنید.

10- پس از شنا در استخر، موهای خود را بشویید:

آب استخرهای عمومی دارای کلر است و به مو و پوست شما آسیب می‌رساند. پس از هربار استفاده از استخر، حمام کنید و بدن و موهای خود را با آب بشویید.

11- موهای خود را با آب داغ نشویید:

بسیاری از مردم بدن و موهای خود را با آب داغ می‌شویند. آب داغ یکی از عوامل آسیب‌زننده به پوست و موی شما است.

موهای خود را با آب داغ نشویید

بهترین روغن برای موهای خشک و وز چیست؟

یکی از بهترین روغن‌ها برای درمان موهای خشک و وز، روغن نارگیل است. برتری روغن نارگیل نسبت به روغن‌های دیگر این است که به عمق موها نفوذ می‌کند و آن ها را نرم و مرطوب می‌سازد. روغن نارگیل یک ماسک موی قوی و همچنین یک سرم موی قدرتمند برای بازسازی موهای شما است.

برای استفاده از روغن نارگیل، بهتر است پس از شست‌وشوی موها، مقدار مورد نیاز روغن را با دست یا اسپری بر روی ساقه موهای خود بزنید و ماساژ دهید.

معرفی چند ماسک رفع خشکی مو:

برای پیشگیری از آسیب به موها یا درمان خشکی مو بهتر است چند ماسک مفید را بشناسید:

* درمان ریزش و خشکی مو با ماسک موی عسل و روغن نارگیل:

روغن نارگیل یکی از بهترین مواد برای درمان خشکی مو و نرم و لطیف کردن موها است. عسل نیز دارای مواد مغذی و آنتی اکسیدان‌های مفید برای پوست و مو است. برای تهیه این ماسک، مقدار مساوی از روغن نارگیل و عسل را با هم ترکیب کنید و بر روی موهای خود بمالید. موهای خود را با کلاهی پلاستیکی بپوشانید و پس از نیم ساعت آنها را بشویید.

* ماسک مو خانگی برای درمان خشکی مو با تخم‌مرغ و مایونز:

موهای رنگ‌شده نسبت به موهای بدون رنگ در معرض آسیب بیشتری هستند. برای برطرف کردن خشکی و آسیب موهای رنگ شده، مقداری سس مایونز و دو تا سه عدد زرده تخم مرغ را با هم ترکیب کنید. این ماسک را مدت یک ساعت یا بیشتر روی موهای خود بگذارید و پس از آن موهایتان را با آب ولرم بشویید.

ماسک مو خانگی برای درمان خشکی مو با تخم‌مرغ و مایونز

* ماسک موی پروتئینه برای خشکی و زبری مو:

یکی دو سفیده تخم مرغ را با دو قاشق غذاخوری آب ولرم مخلوط کنید و هم بزنید. ترکیب آماده‌شده را بر روی موها و پوست سر خود بمالید. چند دقیقه این ترکیب را بر روی موهای خود ماساژ دهید و سپس موهای خود را بپوشانید. نیم ساعت یا بیشتر صبر کنید و پس از آن، این ترکیب را از روی موهای خود بشویید.

* درمان خشکی مو با ماسک مایونز:

از مایونز تنها هم می‌توانید در درمان موهای خشک و آسیب‌دیده خود استفاده کنید. برای این کار کافی است ساقه موهای خود را از بالا تا پایین با مایونز چرب کنید. سپس موهای خود را با یک کلاه پلاستیکی رنگ بپوشانید و 30 دقیقه تا یک ساعت صبر کنید. پس از آن موهای خود را با آب ولرم بشویید و خشک کنید.

* ماسک مو خانگی برای درمان خشکی مو با آووکادو:

آووکادو میوه‌ای سرشار از چربی، و بسیار مفید برای پوست و موی شما است. برای تهیه ماسک موی آووکادو، پوست یک آووکادوی رسیده را جدا کنید و آن را به شکل پوره درآورید. اکنون یک تخم مرغ به خمیر آووکادو اضافه کنید و به‌خوبی هم بزنید. ماسک آماده‌شده را روی موهای خود بمالید و نیم ساعت صبر کنید. اکنون می‌توانید موهای خود را با آب ولرم بشویید و خشک کنید.

* ماسک موی آلوئه ورا برای درمان خشکی و زبری مو:

ژل آلوئه ورا نیز ماده موثری در برطرف ساختن خشکی و زبری موهای شما است. برای آماده کردن ماسک آلوئه ورا، ژل آن را از بافت آلوئه ورا جدا کنید و آن را با چند قطره روغن کرچک ترکیب کنید. ماسک آماده را بر روی موهای خود بزنید و نیم ساعت یا بیشتر صبر کنید. پس از آن موهای خود را با آب ولرم بشویید.

ماسک موی آلوئه ورا

برای خشکی مو از چه شامپویی استفاده کنیم؟

بهترین شامپو برای درمان خشکی مو شامپوهایی هستند که مواد شیمیایی کمتری داشته باشند. سولفات و الکلی که در شامپوها وجود دارد، عامل مهمی در خشک شدن موهای شما هستند. در مورد شامپوها یک نکته را به خاطر داشته باشید.

ممکن است شامپویی روی موهای شما تاثیر خوبی داشته باشد، اما همان شامپو بهترین انتخاب برای فرد دیگری نباشد. البته یک نکته قطعی است که هرچقدر مواد شیمیایی یک شامپو کمتر باشد، موهای شما سالم‌تر خواهد ماند. شامپوهای بچه مواد شیمیایی کمتری دارند و آسیب کمتری به موهای شما می‌رسانند.

علت خشکی مو در زنان چیست؟

دلایل خشک شدن مو در زنان و مردان خیلی با یکدیگر متفاوت نیستند. اما برخی علت‌ها مختص زنان است. از این دسته دلایل باید به گزینه‌های مختلفی اشاره کنیم:

 • یائسگی تغییرات هورمونی مختلفی در زنان به دنبال دارد. همین تغییرات هورمونی ممکن است باعث خشکی و ریزش مو در زنان یائسه شود. درمان خشکی مو به‌دلیل یائسگی را‌های مختلفی دارد.
 • به‌طور معمول موهای زنان بلندتر از موهای مردان است. همین نکته مراقبت بیشتر از موها را نیاز دارد. در صورت داشتن موهای بلند و مراقبت کم، شما هم ممکن است دچار خشک شدن تارهای مو شوید.
 • موهای زنان بیشتر از موهای مردان در معرض آسیب هستند. رنگ کردن مو و اقدامات زیبایی دیگر که زنان در هر سنی روی موی خود انجام می‌دهند، از مهم‌ترین دلایل خشکی و زبری مو در زنان است.
 • کمبود آهن هم یکی از دلایل خشکی و ریزش موی زنان است. زنان بیشتر از مردان به کم‌خونی و در نتیجه، خشکی و ریزش مو در اثر فقر آهن دچار می‌شوند.

کش آمدن مو

علت خشکی مو مردان چیست؟

بسیاری از دلایل خشکی و زبری مو در مردان، مشابه زنان است. اما برخی دلایل در مردان بیشتر از زنان دیده می‌شوند. از این‌گونه دلایل می‌توانیم به چند مورد اشاره کنیم:

 • سیگار کشیدن یکی از دلایل آسیب به پوست و مو است که در بین مردان بیشتر از زنان دیده می‌شود.
 • در معرض تابش آفتاب بودن هم از دلایلی است که خشکی و زبری موی مردان را در کشور ما به دنبال دارد.
 • کمبود ترشح چربی در پوست سر از دلایل دیگر خشک شدن موهای مردان است.
 • استفاده از مواد آسیب‌رسان به موها که در شامپوهای امروزی و محصولات مردانه دیده می‌شود، از دیگر دلایل آسیب رسیدن به موی مردان است. درمان خشکی مو در چنین مواردی، با قطع محصولات آسیب‌رسان و احیای موها امکان‌پذیر است.
 • مردانی که موهای خود را رنگ می‌کنند هم بیشتر در معرض خشک شدن موها قرار می‌گیرند.
 • خشکی موی ناشی از کلر آب استخر نیز در بین مردان بیشتر از زنان دیده می‌شود.
 • شستن موها با آب داغ هم از دلایل دیگر خشکی موی مردانه است.

درمان قطعی خشکی مو:

همان‌طور که گفته شد، دلایل خشکی مو متفاوتند و در درمان هریک، ابتدا باید دلیل اصلی خشک شدن مو برطرف شود. بهترین راه برای داشتن موهای سالم، پیشگیری از خشک شدن موها است. این نکته به‌ویژه برای کسانی که تاکنون دچار این مشکل شده‌اند، دارای اهمیت بیشتری است. در همین مقاله، به راه‌های مختلفی اشاره شد که هریک تاثیر زیادی در پیشگیری یا درمان خشکی و زبری موهای شما دارند.

عوامل متعددی می‌توانند باعث خشک شدن موها شوند، که هر یک به اندازه خود دارای اهمیت هستند، از جمله مهم‌ترین این عوامل می‌توان به مئارد زیر اشاره کرد:

 • زندیگ در مناطق خشک و گرمسیری
 • قرارگرفتن در زیر تابش نور خورشید
 • شستن بیش از حد موها
 • رنگ کردن مداوم و دکلره کردن بسیار
 • کراتیه کردن مو
 • کمبود ویتامین

ویتامین ها می‌توانند تاثیر بسیار زیادی بر روی حفظ سلامت مو و پوست شما داشته باشند، و کمبود آن ها می‌توانند باعث ایجاد مشکلات شدید پوستی در شما شوند. از جمله مهم‌ترین ویتامین ها که می‌توانند باعث حفظ سلامت موهای شما شوند عباتند از : 

 • ویتامین E
 • ویتامین B7 یا بیوتین
 • ویتامین C
 • ویتامین B12
 • امگا3
 • آهن
 • ویتامین A
 • و روی

خشک شدن مو می‌تواند باعث ایجاد اختلال در آبرسانی به موها شده و همین امر می‌تواند یکی از مههم‌ترین علت های ریزش مو به حساب آید.

 • شستشوی کمتر موها
 • استفاده از شامپو مخصوص موهای خشک
 • استفاده از نرم کننده مو و ماسک مو مناسب
 • استفاده نکردن از اتو مو و سشوار
 • استفاده از مواد غذایی با ویتامین های مورد نیاز
 • عدم سشتشو موها با آب داغ
 •  

سخن پایانی:

فرقی نمی‌کند موهای شما سیاه، سفید، خاکستری یا به‌رنگ دل‌خواه شما باشد، بلکه مهم آن است که سالم و لطیف باشد. موهای هیچ‌کس از ابتدا زبر و ناهمگون نبوده و اگر به‌دلایل مختلف دچار این مشکل شده، راه‌حلی برای آن وجود دارد.

داشتن موهای سالم شما را زیباتر و دل‌نشین‌تر نشان می‌دهد و تردیدی نیست سلامت و لطافت موها در اعتمادبه‌نفس شما هم تاثیرگذار است. پس اگر موهای شما هم دچار خشکی و زبری شده، درمان خشکی مو کمک می‌کند تا زیبایی پیشین را بازیابید و از داشتن موهای سالم و زیبا لذت ببرید.

برای گرفتن مشاوره درمان خشکی مو، کراتین مو و هرگونه خدمات تخصصی درمان موی آسیب دیده و احیای مو در مرکز تخصصی رزالیندا با شماره 09127603309 و 02144538673 تماس فرمایید. زیبایی را خلق کن تا جهان را به حرکت درآورد.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *