در این مطلب قصد داریم با هدف ارائه اطلاعات دقیق و کمک به شما برای انتخاب تکنیک­  های رنگ­ آمیزی مو، هایلایت، آمبره و بالیاژ را به طور کامل مورد بررسی قرار دهیم و تفاوت­ های این سه نوع رنگ­ کردن مو را به شما معرفی کنیم. در صورتی که شما نیز علاقه ­مندید درباره این موضوع اطلاعات بیشتری به دست آورید، تا پایان این مطلب ما را همراهی کنید.

موضوعاتی که در این مقاله به آن پرداخته می‌شود:

تفاوت هایلایت و بالیاژ و آمبره

شاید اگر دو دهه قبل به آرایشگاه و سالن ­های زیبایی مراجعه می­ کردید، تنها با چند آیتم برای رنگ­ آمیزی موهای خود مواجه می­ شدید و مشکل چندانی برای انتخاب تکنیک رنگ آمیزی و ترکیب رنگ نداشتید! اما اگر امروزه در هر کجای کشورمان به سالن­ های زیبایی و آرایشگاه­ ها مراجعه کنید، پس از مشاهده لیست خدمات زیبایی و رنگ ­آمیزی مو دچار سرگیجه شوید!

لیست خدمات سالن­ های زیبایی و آرایشگاه ها در حال حاضر پر از تکنیک­ های رنگ ­آمیزی است که هر کدام دارای ویژگی­ های مخصوص به خود هستند و می­ توانند برای برخی از افراد فوق­ العاده مناسب باشند. 

از این رو پیشنهاد اپراتورهای سالن ­های زیبایی و هیرآرتیست­ ها این است که پیش از مراجعه به آرایشگاه یا سالن زیبایی، تکنیک­ های رنگ مو را بادقت بررسی کنید و بر اساس ویژگی های چهره و نوع موی خود، انتخاب درست و دقیقی را انجام دهید.

بررسی ویژگی ­های این تکنیک­  ها سبب می شود شما دچار سردرگمی نشوید و ریسک خراب­ شدن و بدحالت شدن موهای شما کاهش یابد. هایلایت، آمبره و بالیاژ سه تکنیک متداول و رایج رنگ­ آمیزی مو هستند که امروزه بیش از سایر تکنیک­ ها مورد استفاده و استقبال قرار گرفته ­اند. 

تفاوت هایلایت و بالیاژ و آمبره

هایلایت مو چیست؟

در گام اول قصد داریم به بررسی هایلایت کاملا بپردازیم و شما را با ویژگی­ های این تکنیک رنگ ­آمیزی آشنا کنیم. به رنگ ­آمیزی بخشی از مو با رنگی روشن تر از رنگ زمینه، هایلایت مو می­ گویند.

این تکنیک رنگ ­کردن مو باعث می­ شود حجم مو فرد بیشتر دیده شود. علاوه بر حجیم دیده­ شدن مو، هایلایت باعث می­ شود رنگ موی شما از یک­ نواختی خارج شود و ظاهر جذابی به خود بگیرد. با توجه به اینکه اغلب ایرانی ها دارای رنگ موی تیره هستند، استفاده از رنگ روشن برای هایلایت در ایران بسیار رایج­ تر است. 

اگر نگاهی به اطرافیان خود بیندازید خواهید دید که در سالیان اخیر رنگ مو هایلایت خصوصاً با رنگ­ های روشن با پایه زرد مانند بلوند بسیار پرطرفدار شده است.

افرادی که به اصطلاح بور هستند یا رنگ موی روشنی دارند نیز می ­توانند از همین تکنیک برای رنگ ­آمیزی موهای خود  استفاده کنند و به‌ جای استفاده از رنگ روشن، از رنگ­ های تیره تر از موی خود بهره بگیرند که به این تکنیک رنگ ­آمیزی مو لولایت می‌گویند.

مدل هایلایت
انواع هایلایت

انواع سبک هایلات مو

در سالیان اخیر هایلایت مو به انواع مختلفی انجام شده و در صورتی که علاقه­ مند به استفاده از این تکنیک رنگ­ کردن مو هستید، دست شما در انتخاب مدل رنگ موی خود بسیار باز است. یکی از انواع سبک هایلایت مو که می­ توانید از آن بهره بگیرید، هایلایت به سبک بالیاژ است که در برخی از آرایشگاه ­ها و سالن ­های زیبایی ارائه می­ شود. در ادامه انواع هایلایت مو را به شما معرفی می­ کنیم.

هایلایت کلاسیک

هایلایت کلاسیک به این شکل است که تنها چند بخش از موهای شما از ریشه تا انتها با استفاده از رنگ، روشن ­تر می­ شود. با توجه به اینکه آرایشگر یا اپراتور با استفاده از فویل این رنگ­ آمیزی را انجام دهد، این روش با نام فویلینگ نیز شناخته می ­شود.

معمولاً در این روش، درصد کمی از موهای فرد برای رنگ­ کردن انتخاب می­‌شود و یا تنها موهای اطراف صورت هایلایت می­ شود. هایلایت کلاسیک از آن دسته مدل موهایی است که هیچ­وقت دموده نمی ­شود و انتخابی دائمی برای شما عزیزان است.

بیبی لایت

بیبی لایت نیز روشی مشابه به هایلایت کلاسیک است، با این تفاوت که در بیبی لایت، در هر شاخه تعداد تار موی کمتری داخلی فویل قرار می­ گیرد و تعداد فویل­ ها بیشتر است.

معمولاً پیشنهاد آرایشگر به کسانی که می­ خواهند از بیبی لایت استفاده کنند، این است که تناژ رنگ نزدیک به رنگ موهای فرد باشد. در صورتی که اختلاف فاحشی میان رنگ مو و رنگ استفاده­ شده وجود داشته باشد، خروجی کار چندان جذاب نخواهد بود. 

بیبی لایت برای افرادی که موهای نازک و کم‌ پشتی دارند بسیار مناسب است؛ زیرا می ­تواند موهای افراد حجیم­ تر و پرپشت ­تر نشان دهد. در صورتی که رنگ مناسبی در بیبی لایت انتخاب کنید، موهای شما مانند نور خورشید می­ درخشد و می­ تواند از زیبایی منحصر به ­فرد موهای خود لذت ببرید.   

بیبی لایت
هایلایت روشن

بالیاژ چیست؟ بالیاژ چگونه انجام می شود؟

در بخش قبلی با تکنیک ­های هایلایت مو و انواع آشنا شدید و در این بخش نیز قصد داریم، یکی دیگر از تکنیک­‌های جذاب رنگ­ آمیزی مو یعنی بالیاژ را مورد بررسی قرار دهیم. 

بالیاژ مو یکی از جدیدترین تکنیک ­های رنگ­ کردن مو است که اخیراً در ایران نیز بسیار محبوب شده است. ساختار کلی مو پس از رنگ­ آمیزی به سبک بالیاژ به این شکل است که چند بخش از موهای شما به شکل قدی رنگ می شوند و قسمت­ های پایین­‌تر تار مو شما نسبت به قسمت­ های بالاتر کم­رنگ­ تر خواهد بود. در این تکنیک رنگ آمیزی آرایشگر موهای شما را به شکل دست ه­ای و با استفاده از فرچه رنگ می­ کند. 

در بالیاژ رنگ آمیزی مو به شکل آزادانه و بدون استفاده از کلاه مش یا فویل انجام می­ شود. در بالیاژ نیز مانند تکنیک هایلایت مو معمولاً رنگ روشن ­تری برای رنگ­ کردن انتخاب می­ شود و با استفاده از این تکنیک موهای فرد حجم و بعد می­ گیرد.

با توجه به اینکه در بالیاژ و هایلایت تغییراتی که در رنگ مو حاصل می­ شود، چندان زیاد نیست و تنها بخشی از موهای شما رنگ می­ شود، می ­توان این تغییر را کم­ ریسک­ تر از رنگ­ کردن کامل مو تلقی کرد. 

از این رو اگر علاقه­ مندید تا تغییر نه چندان اساسی اما جذاب در موهای خود ایجاد کند، می­ توان از یکی از این دو تکنیک بهره بگیرید. رنگ‌کردن بخشی از موها به شما کمک می کند در ایجاد تغییرات بعدی خود تصمیم بهتری بگیرید. 

نمونه عکس های بالیاژ مو:

بالیاژ مو
بالیاژ مو دخترانه

آمبره چیست؟ آمبره چگونه انجام می شود؟

در زبان فرانسوی واژه آمبره یا Ombre به معنای سایه است و این تکنیک نیز بر اساس همین واژه طرح­ ریزی شده است. پیشینه اجرای طراحی آمبره برای اولین‌بار به صنعت نساجی بازمی ­گردد و پس از آن در تمامی عرصه ­های صنعت مد، تکنیک آمبره مورد استفاده قرار گرفته است.

مهم­ ترین عنصری که باعث ایجاد تفاوت میان هایلایت ­های سنتی و آمبره می­ شود، لحاظ­ کردن شاخص گرادینت رنگ است. 

اجرای آمبره بر روی موهای شما نسبت به اجرای هایلایت کمی سخت ­تر است و آرایشگر باید از تخصص لازم برای اجرای تناژ پیوست ه­ای از رنگ­ ها بر روی موی شما برخوردار باشد و بتواند حداقل 4 تناژ رنگی متفاوت را با استفاده از ابزارهای مختلف بر روی موهای شما اجرا کند.

نکته مهم در زمینه اجرای آمبره مو این است که موهای فرد نباید به شکل صاف و دقیق جدا و تفکیک شود و تغییر تناژ رنگی می‌بایست به­ تدریج و از تیره به روشن صورت پذیرد. 

در صورتی که اجرای آمبره به این شکل انجام شود، می ­توان مطمئن شد که خروجی کار فوق­ العاده خواهد بود. هزینه آمبره مو بنا بر تبحر آرایشگر تعیین می ­شود و نمی ­توان مبلغ دقیقی برای اجرای طراحی آمبره بر روی موهای فرد اعلام کرد.

در آرایشگاه ­های مختلف انواع آمبره مو در سبک­ های مختلف اجرا می­ شود و شما می­ توانید با مشاهده نمونه­ کارها و تصاویر، طراحی رنگ بر روی موی خود را انتخاب کنید.

نمونه عکس آمبره مو:

رنگ مو آمبره
آمبره

تکنیک هایلایت آمبره و بالیاژ برای چه کسانی مناسب است؟

روش هایلایت مو برای چه کسانی مناسب است؟

در معرفی تکنیک هایلایت نیز اشاره کردیم، استفاده از هایلایت برای کسانی که دارای موهای صاف، کم­ حجم و نازکی هستند، انتخابی مناسب است؛ زیرا باعث می­ شود موهای این دسته از افراد حجیم ­تر دیده شود.

علاوه بر این، برای افرادی که علاقه­‌مندند موهای خود را به رنگ روشن­ تری نسبت به رنگ زمینه موهای خود درآورند؛ اما تمایلی به رنگ­ کردن تمامی بخش­ های مو خود ندارند، هایلایت انتخاب مناسبی است. بدیهی است که رنگی که برای هایلایت انتخاب می­ شود، باید 2 تا 3 درجه از رنگ زمینه موهای شما روشن­ تر باشد و در غیر این صورت ممکن است خروجی کار شما چندان دلچسب نباشد.

آمبره برای چه افرادی مناسب است؟

برخلاف تکنیک هایلایت انجام تکنیک آمبره برای کسانی که موهای صاف و نازکی دارند، چندان ایده مناسبی نیست. آمبره می­ تواند تأثیر فوق­ العاده­ای بر روی موهای حجیم و حالت­ دار داشته باشد و ظاهری دلنشین و جذاب را به این دسته از موها ببخشد. اگر موهای پرپشت و حجیمی دارید، پیشنهاد می ­شود مدل ­های آمبره مختلف را مورد بررسی قرار دهید، قطعاً از این کار پشیمان نخواهید شد.

بالیاژ برای چه کسانی است؟

تکنیک بالیاژ می­ تواند تمامی انواع موها تأثیر مثبتی داشته باشد و بر زیبایی فرد بیفزاید. تکنیک بالیاژ و رنگ­ هایی که در آن به کار می‌روند، بر روی تمامی موها با مشخصات مختلف می­ نشینند و جلوه زیبایی به موهای فرد اعطا می­ کنند. تنها نکت ه­ای که باید در مورد بالیاژ اشاره کنیم این است که در صورتی که موهای شما کم ­پشت و بی­ حالت است، بالیاژ نمی­ تواند اثر جالب توجهی داشته باشد و بهتر است از سایر تکنیک ­ها مانند هایلایت استفاده کنید. 

بالیاژ تأثیر فوق­ العاده­ای بر روی موهای معمولی، حجیم و حالت­ دار دارد و در صورتی که موهای شما در این دسته­ بندی­ های قرار می­ گیرد، می­ توانید از این تکنیک جذاب برای رنگ­ کردن موهای خود بهره بگیرید.

فرق بالیاژ و آمبره چیست؟

همان­ طور که در تصاویر نیز مشاهده کردید، با اینکه ایده کلی دو تکنیک بالیاژ و آمبره مشابه است، اما این دو روش تفاوت کلیدی و مهم با هم دارند.

در بالیاژ دست ه­ای از موها با رنگی روشن ­تر از رنگ زمینه موهای فرد رنگ می­ شود و تمام بخش رنگ­ شده دارای یک تناژ رنگی یا نهایتاً دو تناژ رنگی است و تفاوت زیادی میان بخش پایینی و بالایی وجود ندارد. اما در آمبره با امتداد طول موی فرد رو به پایین، تناژ رنگ روشن­ تر می­ شود و تفاوت رنگ در بخش پایینی و بالایی بسیار زیاد است.

عکس فرق بالیاژ و آمبره

تفاوت آمبره و بالیاژ

سلامتی موهای شما از زیبایی آن ها مهم تر است!

مهم­ ترین فاکتوری که پیش از استفاده از رنگ ­آمیزی مو به ویژه با تکنیک ­هایی مانند آمبره، بالیاژ و هایلایت باید در نظر بگیرید، سلامتی موهای شماست. با توجه به اینکه در اغلب روش­ های رنگ کردن مو از دکلره استفاده می شود، در صورتی که موهای شما سالم نباشد، ممکن است بافت و رنگدانه ­های آن دچار آسیب جدی شوند. 

اگر چنین اتفاقی رخ دهد، قطعاً موهای شما پس از رنگ­ کردن ظاهری مناسب و زیبا نخواهند داشت. با این اوصاف پیشنهاد می شود پیش از رنگ ­آمیزی موها، وضعیت سلامتی موهای خود را بررسی کنید و در صورتی که در مورد وضعیت آنها دچار تردید هستید، با آرایشگر خود مشورت کنید. 

بالیاژ بهتر است یا هایلایت؟

شاید پاسخ به این پرسش کمی کلیشه­ ای تلقی شود؛ اما باید اشاره کنیم که در حوزه مد و زیبایی، تمامی ارکان به سلیقه فرد باز می ­گردد و شما باید بر اساس علایق فردی خود تصمیم به انتخاب رنگ و تکنیک رنگ­ آمیزی موهای خود کنید. بر این اساس نمی­ توان به طور قطع از میان بالیاژ و هایلایت یکی را به­ عنوان روش برتر انتخاب کرد. 

با این حال اگر به مد روز و ترندهای صنعت زیبایی توجه داشته باشید، بالیاژ انتخابی به روزتر و مدرن­ تر است. با توجه به اینکه بالیاژ تکنیکی جدیدتری است، اغلب سلبریتی­ ها و مدل­ ها استفاده از این روش را به استفاده از هایلایت ترجیح می­ دهند. 

عکس فرق هایلایت و بالیاژ:

تفاوت هایلایت و بالیاژ

سالن زیبایی رزالیندا به دلیل استفاده از رنگ موی هوشمند و بهترین متریال رنگ مو، به شما این امکان را می‌دهد تا زیبایی و سلامت موهای خود را در کنار یکدیگر داشته باشید.

شما می‌توانید برای دریافت مشاوره نسل جدید رنگ مو هوشمند، هایلایت، لولایت، آمبره و بالیاژ، کراتین مو و هرگونه خدمات تخصصی درمان موی آسیب دیده و احیای مو در مرکز تخصصی رزالیندا با شماره 09127603309 و  02144538673 تماس فرمایید. زیبایی را خلق کن تا جهان را به حرکت درآورد.

نکاتی که قبل از انجام بالیاژ و آمبره مو باید بدانید!

در این بخش قصد داریم مراقبت های بعد از هایلایت آمبره و بالیاژ مو و نکات ضروری هنگام انجام بالیاژ و هایلایت را مورد بررسی قرار دهیم.

نکات ضروری پیش از انجام بالیاژ

 • در وهله اول پیشنهاد ما به شما این است که مدل و تصویری که علاقه­ مندید موی شما شبیه به آن شود را به آرایشگر و اپراتور نشان دهید تا خیالتان در مورد خروجی و نتیجه نهایی رنگ­ آمیزی راحت شود.
 • شست­وشو و تمیزکردن موهای از جمله اقداماتی است که پیش از انجام بالیاژ باید حتماً در دستور کار خود قرار دهید. در صورتی که موهای شما چرب و آلوده باشند، بالیاژ و رنگ ­آمیزی مو به­ خوبی انجام نمی­ شود.
 • استفاده از نرم­ کننده می ­تواند باعث آسیب­ پذیری کمتر موها در اثر فرایند رنگ­ کردن شود.

نکات مهم هنگام و پس از انجام بالیاژ

 • استفاده از مکمل­ های مو مانند اولاپلکس می­ تواند به سلامتی موهای شما در هنگام رنگ ­آمیزی و پس از انجام بالیاژ کمک کند.
 • پیشنهاد ما به شما این است که پس از انجام بالیاژ این است که شامپوهای مخصوص دکلره یا شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید.
 • استفاده از سشوار با دمای بالا یا اتوی مو می­ تواند برای سلامتی موهای شما پس از انجام بالیاژ مضر باشد.

نکات مهم در مورد هایلایت مو

نکاتی که پیش از انجام هایلایت مو باید در نظر داشته باشید، دقیقا مشابه نکاتی است که در مورد بالیاژ ذکر کردیم. بهتر است موهای شما کاملاً تمیز باشد و هیچ­گونه ژل، سرم، ماسک، تقویت­ کننده و… بر روی موهای شما قرار نگیرد. پس از انجام هایلایت نیز باید تا مدت یک ماه توجه ویژه­ای به سلامتی موهای خود داشته باشید و از ابزارهای حرارتی یا واکس یا ژل­ استفاده نکنید. 

آمبره بلوند

مقایسه مزایا و معایب هایلایت، آمبره و بالیاژ

مزایا هایلایت مو

تنوع در انتخاب رنگ، ایجاد اثر تابش خورشید و یک­دست ­نشدن رنگ تمامی بخش ­های مو، حجیم­ شدن و زیبایی خارق­ العاده، اثر مخرب کمتر در سلامتی مو و… از جمله مزایای هایلایت مو هستند.

هایلایت مو نیز مانند سایر روش ­های رنگ­ کردن مو دارای معایبی مانند خشک ­شدن بخش­ های رنگ­ شده، کم­رنگ ­شدن تدریجی بخش­ های رنگ شده، نیاز به مراقبت بیشتر و مراجعه دوباره به مرکز زیبایی است. 

معایب هایلایت مو

با این حال میزان تأثیرگذاری معایبی که برای این روش رنگ­ کردن مو ذکر کردیم چندان زیاد نیست و امروزه بسیاری از افراد این روش را برای رنگ­ کردن موهای خود انتخاب می­ کنند.

مزایای بالیاژ مو

بدیهی است که هر کدام روش­ های رنگ­ آمیزی مو دارای مزایای است که شما باید پس از بررسی آنها به جمع ­بندی برسید و یکی از آنها را برای رنگ­ کردن موهای خود برگزینید.

 • ظاهری طبیعی و جذاب

یکی از مزیت ­های مهم بالیاژ مو که آن را نسبت به روش­ های دیگر رنگ ­آمیزی مو مانند هایلایت متمایز می ­کند، طبیعی­ تر بودن آن است. معمولاً در بالیاژ مو، پایه رنگی که انتخاب به موهای فرد نزدیک­ است و به­ دلیل این که مرزبندی خاصی در این سبک رنگ­ آمیزی وجود ندارد، بالیاژ طبیعی­ تر و جذاب­تر جلوه می­ کند.

 • ماندگاری طولانی­ مدت

همان­طور که اشاره شد، ظاهر موهای رنگ­ شده در تکنیک بالیاژ کاملاً طبیعی و ملایم است و اثری از خطوط صاف یا خشن در قسمت ­های رنگ­ شده دیده نمی­ شود. این طبیعی بودن سبب می­ شود پس از رشد موها، این تفاوت رنگ همچنان ظاهری مناسبی داشته باشد و این رنگ مدت‌زمان بیشتری بر روی موهای شما باقی بماند.

 • آسیب­ کمتر

با توجه به اینکه در روش بالیاژ میزان دکلره مصرفی کمتر است و تمامی بخش­ های موی شما به سفیدکننده آغشته نمی­ شود، آسیب کمتری به موهای شما می­ رسد.

 • عدم برخورد مواد شیمیایی رنگ به پوست سر

برخورد مواد شیمیایی و مضر موجود در رنگ گاهی باعث بروز مشکلاتی برای پوست سر افراد شده است. با اینکه احتمال اینکه پوست سر شما به مواد شیمیایی رنگ حساسیت نشان دهد، کم است؛ اما عدم برخورد این مواد به پوست سر شما می­ تواند مزیت مهمی برای روش بالیاژ محسوب شود.

آموزش کراتین مو حرفه ای

 

مزایای آمبره مو

با توجه به اینکه ایده کلی دو تکنیک آمبره و بالیاژ تقریباً یکسان است و مو با پایه رنگ تیره به‌تدریج به رنگ روشن ­تر آغشته می­ شود، ویژگی ­ها و مزایای این دو روش رنگ­ آمیزی تقریباً یکسان است. مانند آمبره، به دلیل آغشته شدن بخش کمی از مو به سفیدکننده، تنها همان بخش از موهای شما دچار آسیب های دکلره می­ شود و سایر بخش ها آسیبی نمی ­بیند. 

همان­طور که می ­دانید تمامی روش­ های رنگ آمیزی مو برای سلامتی مو آسیب­ زا هستند و هیچ تکنیکی وجود ندارد که بتوانید با استفاده از آن موهای خود را بدون آسیب زایی رنگ کنید.

راهکار جبران این آسیب­ دیدگی در مو رعایت نکات نگهداری پس از رنگ­ کردن مو است و شما می ­توانید با استفاده از ماسک و سرم مو آسیب ­های ایجاد شده را تا حد زیادی جبران کنید.

با توجه به اینکه معمولاً در تکنیک رنگ­ آمیزی آمبره بخش­ های فوقانی و نزدیک به ریشه مو تیره ­تر از بخش­ های پایینی است، رشد مو باعث خراب­ شدن طراحی آمبره نمی ­شود و این رنگ تا طولانی­ مدت بر روی موهای شما باقی می­ ماند.

با توجه به اینکه تنها بخشی از موهای شما در تکنیک رنگ ­آمیزی آمبره رنگ می ­شود و شما می­ تواند پس از گذشت چند ماه و با کوتاه کردن موهای خود اثرات این رنگ آمیزی را کاملاً از بین ببرید، دست شما در انتخاب رنگ باز است و حتی می­ توانید با استفاده از رنگ های خاص مانند آبی، صورتی و… انتخابی جسورانه را انجام دهید. این تغییر رنگ و تنوع بالا باعث شده است در سالیان اخیر آمبره به یکی از تکنیک­ های محبوب رنگ­ آمیزی مو تبدیل شود. 

تکنیک آمبره

زیباترین رنگ بالیاژ، آمبره و هایلایت

با توجه به اینکه رنگ موی طبیعی و فرم چهره افراد متفاوت است، نمی ­توان یک رنگ یا ترکیب رنگ را به­ عنوان زیباترین رنگ بالیاژ، آمبره و هایلایت معرفی کنیم. با این وجود می ­توان چند ترکیب رنگ را به­ عنوان ترکیب ­های رنگ پیشنهادی به شما معرفی کنیم.

 • اگر رنگ پایه موی شما قهوه ­ای رنگ است، می­ توانید از ترکیب رنگی قهوه­ ای و طلایی یا قهوه ­ای و کرمی رنگ استفاده کنید. برای حاصل­ شدن رنگ کرمی می­ توانید از رنگ N9 و 50 سی­سی اکسیدان شماره 1 روی پایه 9 استفاده کنید. اگر دوست دارید ترکیب رنگ طلایی را بر روی موهای خود اجرا کنید، باید از ترکیب رنگ طلایی G9، اکسیدان شماره 1 روی پایه 9 استفاده کنید.
 • اگر رنگ موی شما روشن است، می توانید از ترکیب رنگ ­های خاکستری، زیتونی و… استفاده کنید.

اگر رنگ موی شما مشکی است، می­ توانید علاوه بر انتخاب­ های متداول برای هایلایت، آمبره یا بالیاژ مانند طلایی، بلوند، زیتونی و… که هایلایت روشن محسوب می­ شوند، از رنگ های جسورانه ­تر مانند نقره ­ای یا بنفش نیز استفاده کنید.

هایلایت جلو مو

یکی از طراحی ­های هایلایت که می­ تواند شادابی و جذابیت خاصی، هایلایت جلو مو است. در این طراحی تنها موهای اطراف صورت به رنگ مدنظر در می­ آیند و هایلایت تنها در این ناحیه انجام می­ شود. 

این هایلایت یکی از می­ تواند انتخاب جذاب برای شما باشد و تنوع مدنظر را در ظاهر شما ایجاد کند. رنگ هایلایت در این طراحی ارتباط چندان زیادی با رنگ زمینه موهای شما ندارد و از این رو می ­توانید دست به انتخاب ­های خاص بزنید. شما می‌توانید از رنگ ­های مختلفی مانند طوسی، قهوه‌ای، طلایی، زیتونی، عسلی، بنفش، صورتی، سبز و… برای هایلایت جلو مو استفاده کنید.

قیمت بالیاژ مو
روش بالیاژ مو

هایلایت مو کوتاه

بسیاری از افراد تصور می­ کنند برای اجرای هایلایت باید حتما موهای فرد بلند باشد و در غیر این صورت هایلایت نمی ­تواند باعث زیبایی چهره شود؛ اما اینگونه نیست. در صورتی که اجرای هایلایت را در مرکزی تخصصی و حرفه ­ای انجام دهید، خروجی آن بر روی موهای کوتاه نیز جذاب و موفقیت­ آمیز خواهد بود.

شما می­ توانید برای سبک طراحی هایلایت و رنگ با آرایشگر خود مشورت کنید و تصمیمی مناسب را برای انتخاب رنگ داشته باشید. در ادامه برخی از نمونه ­های هایلایت مو کوتاه را بررسی می­ کنیم و شما می­ توانید از این تصاویر برای هایلایت موی خود ایده بگیرید. 

طریقه هایلایت مو
هایلایت مو کوتاه

هایلایت مو در خانه

جالب است بدانید که برای انجام هایلایت حتماً لزومی ندارد که به آرایشگاه مراجعه کنید و اگر خودتان کارکردن با رنگ، دکلره، مایع اکسیدان، ترکیب رنگ ­ها و… را بلدید، می توانید هایلایت را در خانه اجرا کنید.

برای این که کار شما برای انجام هایلایت در خانه ساده­ تر شود، قصد داریم دو روش ساده برای انجام هایلایت را در این بخش به شما معرفی کنیم. دو روش هایلایت با کلاه و هایلایت با فویل، روش­ های ساده ­ای ­اند که علاوه بر آرایشگاه و سالن­ های زیبایی در خانه نیز قابل ­اجرا هستند.

انواع روش های هایلایت مو

هایلایت با کلاه

گام اول برای انجام هایلایت با کلاه این است که موهای خود را به ­خوبی شانه کنید تا هیچ گر­ه­ ای در میان موها نباشد. سپس کلاه مخصوص رنگ ­کردن  را بر روی سر خود قرار دهید و بخش­ هایی از مو که قصد رنگ ­کردن آن را دارید را با استفاده از قلاب از سوراخ ­های موجود بر روی کلاه خارج کنید. 

ترکیب رنگ را بر روی موهای خارج شده قرار دهید و مدت ­زمانی در حدود 20 دقیقه منتظر بمانید. پس از گذشت این مدت زمان، موهای خارج­ شده از کلاه را بشویید و سپس کلاه را از سرتان بردارید. پس از برداشتن کلاه، سر خود را با استفاده از شامپو شست­وشو دهید.

هایلایت با فویل

شما می ­توانید هایلایت مو با استفاده از فویل را در خانه نیز اجرا کنید. برای این کار باید در ابتدا موهای خود را به چند بخش تقسیم ­بندی کنید سپس فویل ­ها را به شکل مستطیل ببرید و فویل را بر زیر موهای جدا شده قرار دهید.

سپس مو را به ترکیب رنگ آغشته کنید و فویل را ببندید. برای استحکام بیشتر فویل و جلوگیری از بازشدن آن می­ توانید فویل‌ها را چندمرتبه تا بزنید. با توجه به ریسک سوختن موها، شما می­ بایست هر ده دقیقه فویل­ ها را باز کنید و وضعیت مو را مورد بررسی قرار دهید. پس از گذشت 20 الی 25 دقیقه می­ توانید فویل ­ها را جدا کنید و موی خود را بشویید.

هایلایت با فویل

هایلایت مو بدون دکلره

همان­طور که در قسمت ­های قبل نیز اشاره کردیم، برای روشن­ کردن رنگ موها به پودر دکلره نیاز داریم؛ اما استفاده از دکلره برای سلامتی مو و پوست سر شما مضر است. با توجه به مضر بودن دکلره قصد داریم در این بخش روش ­هایی را به شما معرفی کنیم که بتوانید بدون استفاده از دکلره، هایلایت مو را انجام دهید. هایلایت مو بدون دکلره با استفاده از مایع اکسیدان قابل‌انجام است.

 • در صورتی که قصد دارید موهای خود را تا سه درجه روشن­ تر کنید، می ­توانید به­ جای دکلره از مایع اکسیدان 9 درصد یا شماره 2 بهره بگیرید. استفاده از اکسیدان برای موهای نازک با رنگ قهوه­ای یا رنگ­ های روشن دیگر مناسب و کارساز است. در صورتی که رنگ موهای شما قهوه ­ای تیره یا مشکی است، باید برای روشن­ تر کردن رنگ موهای خود از اکسیدان­ با درصد بالاتر استفاده کنید.
 • اگر می ­خواهید موهای شما تنها یک درجه روشن­ تر شود، می ­توانید برای این کار از اکسیدان ­های با درصد کمتر و شماره 1 تا 6 استفاده کنید.
 • اگر می­ خواهید بخشی از موهای شما بین 4 تا 5 درجه روشن­ تر شود، می توانید از اکسیدان­ های 12 درصدی بهره بگیرید. ترکیب رنگ مدنظر با اکسیدان ها می­ تواند شما را به رنگ دلخواه خود نزدیک کند.

بهترین سالن زیبایی در تهرانسر

اگر به دنبال یک سالن زیبایی مجهز برای استفاده از خدمات مختلف زیبایی هستید، همین حالا با سالن زیبایی رزالیندا با شماره تلفن 09127603309 تماس بگیرید. همکاران ما در سالن زیبایی رزالیندا به شما کمک می‌کنند تا زیبایی خود را دوچندان کنید.

بهترین ترکیب رنگ برای هایلایت مو

 • هایلایت نسکافه­ ای

ترکیب: رنگ موی صفر برای سفیدکردن موها، رنگ شماره شش برای ایجاد رنگ نسکافه ­ای، رنگ شماره هشت بلوند کاپوچینو به همراه واریاسیون نقره­ای با اکسیدان 9 درصد

تکنیک های هایلایت مو
 • هایلایت عسلی

ترکیب: یک تیوب رنگ موی شماره  9 پرستیژ به همراه یک تیوب رنگ مو دودی شماره 9.2 و رنگ موی 0 به همراه واریاسیون طلایی 003 پرستیژ،  مقدار کمی از واریاسیون طلایی 003 پرستیژ و اکسیدان 9 و 12 درصد.

هایلایت عسلی
 • هایلایت مو مشکی

هایلایت بر روی مشکی یکی از بهترین ترکیب­ هایی است که می ­توانید بر روی موی خود اجرا کنید. موی مشکی زمینه اجرای هایلایت رنگ­ های مختلف را فراهم می­ سازد و شما می ­توانید با دستی باز از میان رنگ­ های مختلف، رنگ مورد علاقه خود را انتخاب کنید. در ادامه برخی از رنگ ­های هایلایت جذاب بر روی مشکی را بررسی کنیم.

 • هایلایت طوسی بر روی موی مشکی
 • هایلایت عسلی بر روی موی مشکی
 • هایلایت بنفش بر روی موی مشکی
 • هایلایت آبی یخی بر روی موی مشکی
 • هایلایت سبز بر روی موی مشکی
 • هایلایت آبی بر روی موی مشکی

در ادامه تصویر نمونه برخی از انواع هایلایت روی موی مشکی را ببینید:

هایلایت آبی بر روی موی مشکی
هایلایت بنفش بر روی موی مشکی

در تکنیک بالیاژ تفاوت رنگی زیادی بین قسمت بالایی مو رنگ شده و قسمت پایینی آن وجود ندارد، اما در تکنیک آمبره هر چه به سمت پایین تر مو می‌آییم تفاوت رنگ بیشتری نسبت به قسمت بالاتر آن خواهیم دید.

به طور خلاصه می‌توان گفت در این روش بخشی از موها برای رنگ آمیزی انتخاب شده و قسمت پایین تر مو نسبت به قسمت بالاتر آن کم رنگ تر خواهد بود.

معمولا رنگ موی بلوند در بین رنگ های هایلایت از طرفداران بسیاری بر خوردار است. اما در سال 2023 رنگ هایلایت بلوند دارچینی بسیار پرطرفدار و ترند است

به طور کلی هایلایت ها به دو دسته کلی بیبی لایت و کلاسیک دسته بندی می‌شوند که تفاوت آن ها در میزان مویی هست که در هر فویل گذاشته می‌شود . در حالت کلاسیک میزان تارهای مویی که در فویل برای رنگ گیری قرار داده میشود بیشتر از حالت بیبی لایت است.

نتیجه گیری

مطمئنن شما هم در هنگام مراجعه به آرایشگاه با اصطلاحات مختلفی برای رنگ مو مواجه می‌شوید. هایلایت، آمبره و بالیاژ سه تا از متداول‌ترین اصطلاحات برای رنگ کردن مو به حساب می‌آیند که توسط آرایشگر ها استفاده می‌شوند.

ما در این مقاله معرفی و مقایسه سه تکنیک بالیاژ، آمبره و هایلایت سعی کرده‌ایم به شما در انتخاب بهترین روش برای دست یافتن به رنگ موی مناسبتان کمک کنیم.

میانگین امتیازات ۵ از ۵

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *